
Publikováno: 19. března 2025 – Pro mnoho uchazečů z Česka je práce v Německu jen lépe placenou alternativou pro práci v Česku. Někdy mívají uchazeči poněkud zkreslené představy o tom, že na uchazeče z Česka nekladou němečtí zaměstnavatelé žádné nároky. Skutečnost je ale přitom úplně jiná.
Práce v Německu je synonymem pro vyšší mzdy, ale i pro jinou pracovní kulturu. Zaměstnavatelé v Německu si cení zaměstnanců, na které se mohou spolehnout a kteří dokáží pracovat samostatně i spolupracovat s ostatními kolegy. Do výroby také firmy preferují zaměstnance s dobrou fyzičkou, přeci jen je to práce někdy dost fyzicky náročná. Zároveň tam patří někdo, kdo nebere pravidla a nařízení na lehkou váhu a co se řekne, to dodrží. Pokud tedy někdo do Německa nastupuje s představou, že stačí jen „nějak“ pracovat, bývá často nepříjemně překvapen. Požadavky na uchazeče o práci v Německu jsou tedy dost přísné.
Soft skills a hard skills uchazečů o práci v Německu
Konkrétní požadavky na uchazeče najdete vždy u každého inzerátu. Některé cílí na vaše dovednosti, nejčastěji na absolvované vzdělání, řidičský průkaz nebo znalost němčiny na určité úrovni. Další se zase zaměřují na vaše povahové vlastnosti, jako je nekonfliktní povaha, ochota pomáhat klientům či pacientům nebo schopnost rychle se rozhodovat. Všechny vlastnosti, zkušenosti a odbornost, které jste v průběhu let získali, se souhrnně nazývají anglickým slovem skills, tedy dovednosti. Ty, které jste se naučili, se nazývají hard skills a představují vaši odbornou způsobilost k výkonu konkrétního povolání. Jde tedy například o výuční list, maturitní vysvědení či vysokoškolský diplom, patří sem také různé certifikáty a osvědčení. Na druhé straně stojí soft skills, což jsou vaše povahové vlastnosti, které se jen tak někde nenaučíte (ale můžete na nich pracovat!) jsou pro konkrétní pracovní pozici stěžejní.
Jaké soft skills jsou důležité pro nalezení práce v Německu?
Na první pohled je jedno, jestli pracujete v Česku nebo v jiné zemi. Všichni zaměstnavatelé přeci chtějí spolehlivého a pracovitého zaměstnance. Jenže práce v Německu má trochu jiná specifika. Tak například jde o práci v cizojazyčném prostředí a obvykle to tam nemáte coby kamenem dohodil, ale musíte za prací dojíždět. Zaměstnavatelé při výběru zaměstnanců ze zahraničí zohledňují, do jaké míry svými soft skills uchazeč vyhovuje specifikům trhu práce v Německu. Jaké vlastnosti neboli soft skills tedy musíte mít pro práci v Německu?
- Flexibilita – Dojíždění na hodinu, třísměnný provoz nebo časné ranní vstávání, tohle vás nejspíš potká, když se rozhodnete pracovat v Německu. Flexibilita znamená, že jste schopni rychle se přizpůsobit takovým podmínkám. To, jak jste flexibilní, tedy adaptabilní na nové prostředí, je zásadní pro to, jestli v nové práci vydržíte nebo brzy utečete za něčím jiným.
- Odolnost proti stresu – Začátky jsou vždycky těžké, když vás ale hodí do vody plné cizinců, kteří neumí česky, budou začátky ještě těžší. Zvlášť než se rozmluvíte německy, můžete si připadat na pracovišti trochu odstrčení či zbyteční, nemluvě o tom, že se tak snadno neprosadíte. Takové prostředí přináší spoustu stresu, kterému budete muset čelit.
- Odhodlání a motivace – Ať už do práce v Německu jdete kvůli penězům nebo proto, že vám trh práce v Česku nemá co nabídnout, mít k takovému kroku jakýkoliv důvod je zásadním předpokladem dlouhodobého zaměstnání. Pokud jdete do Německa jenom vyzkoušet, jestli by vás bavila, předem říkáme, že nebude. Jezdit hodinu do práce a ráno brzo vstávat chce opravdu velké odhodlání.
A co dalšího?
- Schopnost přijímat kritiku – Němci jsou jiní než Češi. Potřebují mít třeba víc pod kontrolou, co se na pracovišti děje, a tak po vás někdy budou šlapat, aby všechno klapalo jako po drátkách. Někteří lidé ale mívají problém kritiku přijmout, a to i když je konstruktivní. Pokud patříte mezi ty, které jakákoli výtka rozhodí, myslete na to, že to není mířeno proti vám. Chyby nejsou důsledkem naší neschopnosti, ale spíše špatné komunikace.
- Organizační talent a schopnost plánování – Tuhle vlastnost využijete na mnoha pracovních pozicích, umět efektivně využít čas je skutečně umění. Organizační talent a schopnost plánování už ale začíná u samotného dojíždění. Přeci jen vám cesta tam i zpátky zabere klidně dvě hodiny denně a to už vyžaduje radikální zásah do organizace vašeho dne.
Základní slušnost je také soft skill
- Dovednost řešit problémy – Co si budeme povídat, někdy je jednodušší strčit hlavu do písku a dělat, že se nic neděje, než cokoliv řešit. Jenže v práci to dost dobře nejde. Kdo od problémů neutíká, ale aktivně je řeší nebo jim dokonce umí předejít, toho si zaměstnavatelé velmi považují.
- Spolehlivost a přesnost – Znáte to, domluvíte se s kamarádem, že vám přijde pomoct v devět ráno, je deset a on pořád nikde. Naše babičky říkávaly, že přesnost je výsada králů. A moci se na někoho spolehnou také. Stejně tak zaměstnavatelé chtějí, aby se mohli spolehnout na své zaměstnance. Jen stabilní tým spolehlivých lidí může firmu vynést do nebes, odkud budete čerpat benefity i vy jako jednotliví zaměstnanci. O ty, co do práce nepřijdou a ani se včas neomluví, nikdo nestojí.
Nároky pracovního světa nejen v Německu se neustále mění. Soft skills jsou často důležitější částí vašeho životopisu než samotná odbornost. Už jen proto, že odbornost si můžete kdykoli doplnit nebo úplně změnit, ale vlastnosti, ty jen tak nezměníte.

Přesnost, dochvilnost, schopnost zorganizovat si úkoly. To je velmi ceněná vlastnost mezi Němci. Zdroj: Freepik
Hard skills jako základ
Bez hard skills vám ale samotné soft skills budou skoro k ničemu. To, jaký obor jste vystudovali nebo čemu jste se profesně věnovali, to směřuje vaše kroky v kariéře. Kromě papíru o absolvování školy je důležitá také praxe, i když hlavně mladí namítnou, že ji neměli kde vzít. V Německu je – naštěstí – praxe jen jedním z předpokladů, uplatnit se můžete i bez. A jaké že hard skills potřebujete do Německa? Rozhodně takové, které souvisí s tím, co chcete dělat.
- Technické znalosti – S počítačem dneska pracuje kde kdo, i ten, kdo nesedí v kanceláři. Znalost MS Offfice a povědomí o kyberbezpečnosti je tak jednou ze základních hard skills, které musíte mít.
- Jazykové znalosti – Práce v Německu se bez jazykové vybavenosti neobejde. Můžeme se tu přít o tom, jestli stačí angličtina nebo to bez němčiny opravdu nejde, realita ale ukazuje, že čím více chcete po kariérním žebříčku stoupat, tím více němčinu opravdu potřebujete.
- Odborná způsobilost – Chcete v Německu pracovat jako svářeč, účetní nebo řidič kamionu? Pravděpodobně budete muset prokázat, že na to máte odbornost. Někdy stačí jen ukázat řidičský průkaz, jindy ale budete muset požádat o uznání vzdělání v Německu. Některé typy odbornosti jsou navíc sporné, třeba český profesák na vysokozdvih má platnost po celé EU, zároveň ale bývá nevyhovující v Německu, protože tady musí splnit řidiči VZV jiné podmínky pro získání papírů na vysokozdvih.
- Řemeslné dovednosti – Jestliže vás spíše lákají řemesla, jen tak s holýma rukama do Německa také nechoďte. Abyste skutečně dělali to, co chcete a nemuseli jen někomu asistovat při jeho práci, musíte prokázat, že řemeslu rozumíte.
Jak poznat rozdíl mezi soft skills a hard skills?
Vidíte sami, jaký je rozdíl mezi hard skills a soft skills? Jednoduše řečeno, hard skills lze nějak prokázat a změřit. To, jestli umíte šít, se ukáže během prvních pár stehů. Buď to bude vypadat jako precizní práce, nebo si propíchnete prst. Zato soft skills coby povahové rysy nemáte možnost nijak změřit a pokud vás personalista nezná už od základní školy, nejspíš se o nich jen tak nedozví. I když jedna cesta by tu byla…
Jak tedy personalisté odhalí vaše soft skills už u pohovoru?
Pokud půjdou personalisté v otázce poznávání vaší osobnosti opravdu do hloubky, přichystají si pro vás interkativní formu pohovoru. Možná jste se už setkali s pojmy jako Assessment centrum nebo behaviorální rozhovory. Ty se zaměřují právě na odhalení toho, jak v práci skutečně fungujete. Pojďme si blíže představit čtyři metody, se kterými se u pohovoru můžete setkat.
1. Assessment centrum
Obvykle se tu sejdou všichni uchazeči ve stejný čas. Personalisté si připraví modelovou situaci, která na pracovišti může nastat. Vy spolu s ostatními uchazečemi budete tuto situaci řešit, zatímco personalisté či manažeři budou sledovat, jak si vedete. Všímají si hlavně toho, jak komunikujete a spolupracujete s ostatními, zda jste spíše individualista, co všechno udělá sám, nebo spíše vůdčí typ, co jednotlivé úkoly deleguje na ostatní. Zároveň pozorují, jak si počínáte při nenadálých komplikacích. Panikaříte? Zůstáváte v klidu? Jak komunikujete s ostatními? Jste schopni obhájit svůj názor? V případě assessment centra neexistuje žádné správné jednání! Není tedy čeho se bát, buď se na danou práci hodíte nebo ne, ale zase vám to sedne někde jinde.

To, zda jste schopní pracovat samostatně i v týmu, je základní vlastností z kategorie soft skills. Zdroj: Freepik
2. Behaviorální rozhovory
Behaviorální pochází z anglického behavior (chování) a označuje situace, které souvisejí s chováním. Přesně takové jsou i rozhovory založené na předpokladu, že poslední pracovní zkušenost je nejlepším prediktorem budoucího chování. Proč? Protože ve čtyřiceti letech už jste někým jiným, než když jste ve dvaadvaceti vzteky podával první výpověď. Při behaviorálním rozhovoru se vás tedy personalista nebo manažer ptá na situace, kterým jste v posledních zaměstnání čelil, a zajímá ho, jak jste je řešil. Typické otázky pro behaviorální rozhovor jsou třeba „Popište situaci, kdy jste museli řešit konflikt v týmu“ nebo „Jak jste zvládli situaci, kdy jste měli velmi těsný termín na dokončení projektu?„. Ani tady neexistuje správná odpověď, takže odpovídejte pravdu.
3. 360stupňová zpětná vazba
Když něco vidíte pod úhlem 360 stupňů, zpravidla to vidíte celé. Jenže člověk není sám o sobě takového vidění schopen. Potřebujete tedy danou věc prozkoumávat z mnoha úhlů, abyste si poskládali ten jeden panoramatický. Stejné je to v případě, že hodnotíte zaměstnance. Každý zaměstnanec má totiž více postavení najednou. Podřízený, nadřízený, kolega i obchodní partner. A v každé své poloze je jiný. Proto se personalisté či manažeři ptají kolegů na to, jaký jste kolega, podřízených na to, jaký jste šéf, nadřízených na to, jak plníte své úkoly a nakonec klientů či obchodních partnerů, jaký jste obchodník. Díky tomu si personalisté snáze udělají představu o tom, kdo sedí proti nim.
4. Osobnostní testy a sebehodnocení
Testů a dotazníků existuje celá řada, některé z nich si můžete zkusit i on-line. Zpravidla v nich odpovídáte na to, jak byste se zachovali ve které situaci. Dotazníky i testy jsou koncipované tak, aby se o vás protistrana dozvěděla co nejvíc. Bývají tedy často časově náročné, obsahují mnoho otázek a ty se někdy dokonce opakují. To nebývá omyl ani chyták, spíše jimi prokážete, jestli jste i pod tlakem konzistentní v názorech nebo ne. A tady zase nejde odpovědět špatně – někdy musíte prokázat, že se jiných názorů nebo postojů nebojíte a dokážete je přijmout, pokud je považujete za oprávněné.
Otázky a odpovědi
Co patří do soft skills, které potřebuju k práci v Německu?
Práce v cizojazyčném prostředí snadno přinese mnoho nedorozumění. Zvlášť proto musíte umět přiznat, že jste něčemu nerozuměli. Práce v Německu je také, hlavně v začátcích, o velkém diskomfortu. Brzy ráno vstáváte, daleko dojíždíte a s kolegy se nedomluvíte tak snadno jako doma. Bez schopnosti přizpůsobit se změnám se rozhodně neobejdete.
Jaké dovednosti psát do CV?
Žádný životopis se neobejde bez hard skills, tedy bez výčtu vaší praxe a vašeho vzdělání včetně dalších certifikátů a osvědčení. Chybu ale neuděláte, když rovnou do životopisu napíšete i vaše soft skills. Víte, že jste nikdy nezaspali, že si na vás šéf nikdy nestěžoval a že jste vždy udělali maximum pro to, aby byl klient spokojen? Napište to do životopisu.
Jak zlepšit soft skills?
Člověk se v životě mění, vyvíjí a transformuje a nejsou to žádné ezoterické řeči, je to fakt související s tím, jak zraje naše osobnost. Pokud používáte frázi „Jsem, jaký jsem,“ spíše jen na sobě nechcete pracovat, než že byste s tím nedokázali nic udělat. Když budete chtít, zmůžete s tím hodně. Jak? Oslovte koučovacího poradce nebo psychoterapeuta, který vám může pomoci s vaším seberozvojem. Kouč není člověk, který by vám vyprávěl o tom, jak se změnil on sám, je to člověk, který vás na společných sezeních bude stavět do situací, které vám nebudou příjemné a které budete muset vyřešit. Jen tak totiž můžete zjistit, co na sobě potřebujete vylepšit.