Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 16. října 2024 – Slovní spojení „toxický vztah“ se v poslední době skloňuje často, až se někdy nadužívá příliš. Víte ale, co to skutečně znamená? Za toxické se označují vztahy, které nám čímkoli ublížují a necítíme se v nich dobře. Toxické ale nemusí být nutně jen prostředí doma, mnoho nepravostí se děje i mezi přáteli nebo na pracovišti. Možná jste už také zažili, že se vám do práce nechodilo ani trochu dobře. Mnoho z nás tohle považuje za normální stav, vždyť práce není žádná zábava, ve skutečnosti by nám ale i v práci mělo být fajn. Jak na to, to se dozvíte v tomto článku.

Jak poznat toxické pracovní prostředí?

Abychom byli schopni rozeznat, co se kolem nás děje, je třeba vědět, co vlastně pojem toxické pracovní prostředí znamená. Za toxické se označují lidé, kteří svým chováním negativně ovlivňují pracovní prostředí a atmosféru na pracovišti. Tohle chování může zahrnovat pomluvy, lhaní, záměrné zatajování informací, přehnané nároky i obtěžování nebo šikanu. Toxický vztah na pracovišti, stručně řečeno, soustavně snižuje sebevědomí, pohodu i produktivitu, a to buď vaši, nebo celého týmu. V krajních případech může vést až k syndromu vyhoření.

Co je toxické chování a jak poznat toxické lidi na pracovišti?

Toxické chování přitom nemusí být patrné na první pohled, ale může zůstat dobře skryté. Dlouhodobé působení takového jednání vašich kolegů či šéfů ale může vést k nízké produktivitě týmu, vysoké fluktuaci zaměstnanců a častým pracovním neschopnostem zaměstnanců. Za toxické chování na pracovišti můžeme označit:free
  • Častá jednostranná kritika ze strany kolegů nebo šéfa – Ať už přednesete jakýkoli nápad, toxické osoby vyjadřuji negativní postoje nebo kritiku. Vaše výsledky znevažují nebo si neoprávněně připisují zásluhy za vaše výsledky.
  • Manipulativní taktiky – Kolegové vám mohou záměrně lhát, nepředají vám všechny informace, které k vaší práci potřebujete nebo naopak příliš direktivně spolupracují na svěřeném společném projektu, ačkoli jej nijak formálně nevedou.
  • Vyhýbání se spolupráci – Může se stát, že někdo z vašich kolegů je odborníkem, kterého právě potřebujete. Kolega ale na vaši žádost o radu či pomoc nijak nereaguje nebo vám potřebné informace předá po deadlinu, když už jste si je museli opatřit jinde.
  • Nulová absence sebereflexe – Ruku na srdce, komu z nás se nikdy nestalo, že zapomněl předat informaci kolegovi, o kterou ho žádal šéf. Jste snad i vy toxický člověk? Zapomenout může každý, většina z nás si v takové situaci nasype popel na hlavu a omluví se za svoje pochybení. Jenže toxický člověk nejenže se neomluví, on si často ani neuvědomí, že důsledky jeho chování mohou mít negativní dopad na někoho jiného.

Za toxické chování ovšem odborníci nepovažují výše popsaná jednání sama o sobě. Pro toxické chování je, jak jsme již naznačili, rozhodující, že se děje opakovaně. Aneb jak se říká, jednou je to chyba, podruhé je to rozhodnutí.

Varovné signály, že je vaše pracovní prostředí toxické

  • Vyloučení z kolektivu – Domluvili se kolegové na víkendovém tenisu nebo kině? Kupují společný narozeninový dárek šéfovi, ale vás o tom neinformovali? Pokud máte pocit, že do týmu nezapadáte, nemusí to být vaše vina.
  • Způsob komunikace – Slova chvály jste slyšeli naposledy před rokem, zato na každém vašem návrhu najdou kolegové něco špatného? Ba co hůř, rozcupovali váš návrh na kousky, ale pak ho do projektu přeci jen začlenili, ovšem jménem někoho jiného? Taková nefér komunikace je jedním ze znaků toxického pracoviště.
  • Příliš mnoho práce na úkor volného času – Nástup do nové práce většinou provází nadšení, a tak někdy můžeme mít tendence pracovat za dva. Snadno tak přehlédnete některé nezdravé návyky šéfa nebo kolegů, třeba noční e-maily plné úkoly nebo SMSky, ve kterých se dožadují okamžitého řešení. Nerespektování osobního prostoru je jedním ze signálů toxického pracoviště.
  • Duševní nepohoda – Ráno se do vstávání musíte nutit a už v neděli se vám dělá špatně z představy, že další den musíte do práce? Běžný stres nebo napětí pocítíme čas od času asi všichni, pokud jej ale cítíte bez konkrétní příčiny, nejspíš nejste spokojeni s celkovým chodem na pracovišti. Je to kvůli nenaplňující náplni práce? Nebo za to může někdo z kolegů či nadřízených?
  • Nespravedlnost – Rozdílné platy, rozdílný přístup, rozdílné kompetence, a přitom stejná pracovní pozice? Pokud už ve firmě nějakou dobu působíte a nejste tedy nováček, zjištění, že jeden z kolegů dostává lépe placené nebo zajímavější projekty, bývá mrzuté.

Jak reagovat na toxické lidi (nejen) na pracovišti?

Jakmile zpozorujete některé z varovných signálů toxického pracoviště, pořád ještě můžete situaci zvrátit a nastolit nové pořádky. Když totiž vaši spolupracovníci uvidí, že se jen tak nedáte, zjistí, že svým chováním ničeho nedosáhnou. Jak tedy efektivně pracovat s toxickými lidmi na pracovišti?

  • Nastavte hranice – Dejte svým spolupracovníkům najevo, že jejich chování nemíníte akceptovat. Buďte slušní, ale neústupní, nedovolte jim, aby mohli ovládat vaše emoce.
  • Mluvte otevřeně a konstruktivně – Ve chvíli, kdy se cítíte někým z kolegů zahnáni do úzkých, řekněte to v klidu a vyrovnaně. Nenechte situaci zajít daleko, snadno se pak vytočíte a to úspěšnému řešení rozhodně nepomůže.
  • Dokumentujte si jednotlivé incidenty – Zaznamenávejte si konkrétní data, časy a podrobné popisy událostí. Archivujte si e-mailovou poštu nebo zprávy na mobilu. Tohle všechno vám může pomoci v následujícím bodu:
  • Obraťte se na nestranného pracovníka – Když není s kolegou řeč, obraťte se na nadřízeného nebo personalistu. Ti vám mohou pomoci najít řešení, případně svolají diskuzi, kde si o všech problémech otevřeně promluvíte s toxickým kolegou.
  • Nastavte si rovnováhu – Anglický význam work-life ballance nejspíš znáte. Vyjadřuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Nenoste si pracovní život domů, ve volném čase se věnujte vašim koníčkům a rodině. Umění najít rovnováhu vám pomůže posílit vaši psychickou odolnost vůči toxickému pracovnímu prostředí.

Nejen mobbing nebo bossing jako toxické pracovní prostředí

Mobbing

Mobbing je jiným slovem šikana na pracovišti, které se dopouštějí spolupracovníci mezi sebou. Může mít podobu urážek, zesměšňování nebo vyčleňování z kolektivu a může se jí dopouštět jedinec vůči jedinci nebo celá skupina vůči jedinci.

Bossing

Je vlastně mobbing, jen se jí dopouští šéf vůči svému zaměstnanci. Typicky při tom zneužívá svého postavení, zadává nesplnitelné úkoly, přehnaně kritizuje nebo může i sexuálně obtěžovat. Cílem je zaměstnance ponížit, případně ho donutit k podání výpovědi.

Gaslighting

Tímto pojmem se označují manipulativní techniky a metody, kterými se pachatel snaží vzbudit pochybnosti ve druhém člověku. Název gaslighting se překádá jako „efekt plynového osvětlení“, analogii s toxickým chováním bychom tu ale hledali marně. Název gaslighting totiž vychází ze stejnojmenného filmu 40. let minulého století, ve kterém se manžel snaží přesvědčit svou ženu, že se zbláznila. Jenže abychom sami o sobě začali pochybovat, k tomu musíme napřed ztratit důvěru ve své schopnosti. Právě to je cílem pachatele, který se gaslightingu dopouští, lidově řečeno, jde mu o to udělat z nás blázna.

Bullying

Volně se tento pojem překládá jako zastrašování, tyranizování nebo šikanování, ve Spojených státech se pro takové chování vžil pojem employee abuse. Také bullying je formou šikany, pro kterou je typické systematické intrikování, šikanování a další psychoteror na pracovišti. Na svědomí ho mají kolegové či nadřízení a cílem je způsobit oběti nějakou škodu.

Otázky a odpovědi

Jak poznat toxické pracovní prostředí?

Toxické vztahy na pracovišti poznáte v první řadě ve chvíli, kdy se v práci začnete cítit nekomfortně či dokonce v nebezpečí po psychické i fyzické stránce. Můžete mít pocit, že rivalita mezi kolegy je nezdravě přehnaná, můžete mít pocit, že kolega na vás vidí jen chyby, že zesměšňuje vaši práci. Pro toxické pracoviště jsou také charakteristické rozdíly, které mezi zaměstnanci panují. Zatímco ostatní pracují na zajímavých projektech, vy dostáváte jen pomocné nebo neřešitelné úkoly. To se nakonec odrazí i na platu, zatímco jiní si z ročního bonusu zaplatí luxusní dovolenou, vy stěží pozve rodinu na oběd, aniž byste znali důvod, proč tomu tak je. I tohle může poukazovat na toxické pracovní prostředí.

Co dělat, když se v práci necítím dobře?

Pokud víte, odkud pramení vaše nepohoda na pracovišti, konfrontujte dotyčnou osobu přímo. Buďte zdvořilí a slušní, ale pevní a neústupní. Na pomoc si může pozvat někoho z personálního oddělení nebo vašeho nadřízeného. Pracujte na své duševní rovnováze, nenoste si práci domů, ve svém volném čase se věnujte tomu, co vás těší a naplňuje. Pokud ale selžou všechny osvědčené metody boje proti toxickému pracovišti, nenuťte se zůstat v práci za každou cenu. Ani sebelepší peníze neochrání vaše zdraví.

Náš blog

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k tomu vůbec nic. Žádné vízum,...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

5 tipů, podle kterých volit oblečení na pohovor

Kariéra

Publikováno: 25. října 2024 - Správně zvolené oblečení na pohovor hraje zásadní roli při prvním dojmu. To, co si ten...

Čtěte dále >

Připraví nás digitalizace práce, umělá inteligence a další o práci?

Kariéra

Publikováno: 21. října 2024 - Svět práce se mění. Postupující digitalizace mění nejen pracovní procesy, ale i požadavky, které firmy...

Čtěte dále >

Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Mezilidské vztahy, Zdraví

Publikováno: 16. října 2024 - Slovní spojení "toxický vztah" se v poslední době skloňuje často, až se někdy nadužívá příliš....

Čtěte dále >

Důchodový systém v Německu v otázkách a odpovědích

Finance

Publikováno: 9. října 2024 - Pro spoustu pendlerů je velkou motivací pro práci v Německu starobní důchod. Není divu, důchodový...

Čtěte dále >

Pojištění odpovědnosti zaměstnance v Německu

Finance

Publikováno: 7. října 2024 - Pojištění odpovědnosti zaměstnanců v Německu je zásadním prvkem ochrany před riziky, která mohou vzniknout během...

Čtěte dále >

Německá vláda ruší daňové třídy 3 a 5, změny přijdou už příští rok

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 30. září 2024 - Německá vláda schválila konec kombinace daňových tříd 3 a 5, kterou ve velkém využívají i...

Čtěte dále >

Víte, co je to onboarding? Tipy na první dny v nové práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 25. září 2024 - O tom, jestli se vám bude v nové práci líbit, rozhodují už první chvíle mezi...

Čtěte dále >

Srážky ze mzdy v Německu: 5 odvětví sociálního pojištění a 3 různé daně

Finance

Publikováno: 19. září 2024 - Mzda, kterou si dohodnete se zaměstnavatel a kterou najdete ve své pracovní smlouvě či v...

Čtěte dále >

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář