Práce v zahraničí je nadosah ruky, není třeba kvůli ní začínat od nuly

Práce v zahraničí je nadosah ruky, není třeba kvůli ní začínat od nuly

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 6. října 2020 – Podle odhadů ministerstva zahraničních věcí žije v zahraničí každý šestý Čech. Nejde přitom jenom o Čechy, kteří odešli za prací v porevoluční éře. Ministerstvo vede v evidenci krajanské spolky Čechů rozptýlených po světě, kteří v zahraničí žijí již po několik generací. Po roce 1989 odešlo do zahraničí na dvě stě tisíc českých občanů, současný trend nahrává spíše hledání práce v zahraničí na denní dojíždění.

„Chtěl jsem vždycky do světa, aspoň na chvíli. Elektrotechnika mě nebavila a nikdo to nedokázal zaplatit tak, aby mě u oboru udržel. Teď mám vlastní firmu a do Česka už se vracet nechci.“ David, Austrálie

Absolventi odcházejí do světa, na jejich místa se místní nehrnou

Pracovní migrace je ve světě poměrně běžný jev, ze kterého profitují obě strany. Čerství absolventi i zkušení pracovníci nemohou najít adekvátní uplatnění v okolí svého bydliště, zaměstnavatelé se zase potýkají se stárnutím populace. „Do Austrálie jsem odjel rok po vysoké škole,“ říká dnes osmatřicetiletý David, který žije v Austrálii již dvanáct let. „Vystudoval jsem elektrotechniku na plzeňské univerzitě, obor mě ale příliš nebavil a finanční ohodnocení také nebyla žádná sláva. Do Austrálie jsem původně odjel na rok jako plavčík. Nakonec jsem tam zůstal, v Austrálii provozuju vlastní půjčovnu sportovního náčiní,“ přibližuje David svůj život v Austrálii.

„Žít a pracovat v zahraničí nějakou dobu znamená vidět Českou republiku úplně jinýma očima. Co je na ní dobré, co by stálo za zlepšení. Obyvatelé Česka mají tendence srovnávat svou vlast s jinými státy. Jenže to od stolu srovnávat nejde.“ Jitka, Finsko

Člověk v zahraničí vystupuje sám za sebe, to ho připraví do života nejlépe, myslí si Češka ve Finsku

Pětatřicetiletá Jitka, která se před deseti lety vydala do Finska, kde nakonec zakotvila trvale a založila rodinu, míní, že práce v zahraničí je jedním ze stěžejních bodů seberozvoje a úspěšného uplatnění na trhu práce. „Člověk odchází do ciziny zpravidla sám, maximálně s kamarády. Nikdo si s sebou nebere rodiče, takže je nakonec v cizí zemi, s jazykovou bariérou, odkázán sám na sebe. To naučí nejvíc,“ popisuje své zkušenosti Jitka. „Kromě toho, že se naučíte cizím jazykem přemýšlet i snít, se taky z dostatečné vzdálenosti podíváte na svou domovinu: co je na ní krásné, co je na ní špatné, co by se dalo dělat jinak, z čeho by se ostatní od České republiky mohli učit a tak podobně,“ říká Jitka s tím, že o návratu do ČR s ohledem na rodinu neuvažuje.

práce v zahraničí

Práce v zahraničí je pro většinu z nás jedno velké dobrodružtví. Žádný úspěch ale není zadarmo.

Volný pohyb osob po Evropské unii výrazně navýšil počty pendlerů

Ne každý však má možnost vycestovat do zahraničí s batohem na zádech. Hypotéky, rodiny a další závazky na území České republiky brání řadě lidí v cestě za svými sny. „Vždycky jsem chtěl zkusit štěstí v Americe. Člověk pořád myslel, že má čas, hledal důvody, proč to teď nejde, až najednou přišly děti a byl s Amerikou útrum,“ stýská si šestatřicetiletý Honza. „S dětmi už bych tam nešel. Není to země pro každého, raději riskovat sám za sebe, než do toho tahat i děti,“ dodává. „V Americe jsem se chtěl naučit jazyk, poznat jinou zemi, její krásy i mentalitu lidí, možná si i našetřit nějaké peníze.“

„Sehnat práci v mém oboru bylo doma téměř nemožné, pokud jsem se nespokojil s velmi nízkou mzdou. Práci jsem nakonec našel v Německu. Dělám, co mě baví, a ještě za to beru dvakrát víc, než jsem bral v Česku.“ Roman, Německo

Lidé v pohraničí jezdí raději pracovat za hranice, lákají je vyšší výdělky

Výhodu mají lidé, kteří žijí v blízkosti hranic s Německem nebo Rakouskem. Pro ně je práce v zahraničí dostupná i bez toho, aby opouštěli své české domovy a začínali zase od nuly v cizině. Práce v zahraničí na denní dojíždění je populární hlavně tam, kde nabídka práce na místním trhu není zrovna pestrá. „Jsem vyučený lakýrník, práci v oboru jsem u nás na severu prostě sehnat nemohl. Dělal jsem operátora ve výrobě, skladníka i řidiče náklaďáku, abych se uživil, ale jako lakýrník jsem se nechytal. Příležitost jsem našel až v Německu,“ říká osmadvacetiletý Roman, který dojíždí z Ostrova do Annabergu.

„Je to nějakých čtyřicet kilometrů, na cestě strávím asi tři čtvrtě hodiny. Kdybych jezdil do Prahy, měl bych to dál a ještě bych stál v kolonách,“ dodává Roman, pro kterého byla největší motivací pro odchod do Německa finanční stránka. „Můj plat je v Německu dvakrát vyšší, než jsem měl v Čechách,“ říká závěrem.

„Při hledání práce mě v Česku limitovala neznalost němčiny. Základy na pozice, které mě zajímaly, nestačily. V Německu sice nedělám, co bych chtěl, zato jsem se přestal bát mluvit a rozšířil si slovní zásobu.“ Martin, Německo

Práce v zahraničí je nejlepší školou cizích jazyků

Pro čtyřicetiletého Martina nebyly hlavním důvodem pro denní dojíždění do Německa peníze, ale chuť získat nové zkušenosti. „Německy jsem se učil na střední škole, poté jsem absolvoval roční pomaturitní studium na jazykovce a pak jsem nastoupil do práce. Pořád jsem v životopisu uváděl, že německy umím, až uplynulo patnáct let a já zjistil, že umím jen to, co potřebuju. Tedy vlastně nic,“ popisuje Martin. „Tehdy jsem se ucházel o post inženýra kvality v pobočce německé firmy u nás na Mostecku, u pohovoru jsem na němčině pohořel jako papír. Umět si objednat jídlo v němčině nebo představit svou rodinu není to, co firmy potřebují,“ vysvětluje Martin důvody, proč se vydal na cestu každodenního dojíždění.

„Od hledání práce v Česku jsem tehdy upustil a vyrazil s životopisem do německých agentur. Němčina byla tenkrát tristní, ale na uchycení se stačila. Dneska už je to mnohem lepší. Člověk na pracovišti pochytá plno témat, slovní zásoba se rozšiřuje neuvěřitelnou rychlostí. Věřím, že až se vrátím pracovat do Česka, že tam tu němčinu jednou prodám,“ doufá Martin.

„V Německu jsem byla spokojená, dokud nám do života nezasáhla korona. Někteří z nás skončili bez práce, v Česku jsme ji sice našli, ale zase hůře placenou. Jen co tohle odezní, vrátím se do Německa.“ Dominika, Německo

V době pandemie se lidé do práce v zahraničí nehnali, báli se dalšího lockdownu

K práci v Německu na denní dojíždění je ale po jarních událostech na hranicích poněkud skeptická jednatřicetiletá Dominika. „Byly jsme s kolegyní zrovna na směně ve fabrice, když nám oznámili, že hranice se zavírají a my se už do práce nedostaneme. Ty zmatky v následujících dnech, vyhlášený kurzarbeit, kdy nebylo jasné, kdo jej bude platit, to bych nikomu nepřála, nevědět, jestli budete mít z čeho zaplatit nájem. Nakonec se to vyřešilo, o týden později dostala většina Čechů výpověď. Ušetřeni byli jen ti, kdo v Německu měli možnost přebývat dva týdny. To já nebyla,“ vypráví Dominika. „S hledáním práce v Česku to na jaře nebylo nejlepší, možností bylo opravdu málo. Našla jsem práci až v létě jako výpomoc v restauraci, ale už jsem asi zvyklá na jiné peníze. Do práce v Německu bych se vrátit chtěla, ale raději ještě počkám, až pandemie odezní,“ objasňuje Dominika.

práce v zahraničí

Do zahraničí se lidé vydávají bez velkých očekávání na kariéru, zato s odhodláním využít čas strávený v cizině na maximum pro cestování či vzdělávání.

Dojíždění do Německa za benefity i širším výběrem pracovních odvětví

Češi, kteří do práce v zahraničí na denní dojíždění odešli, se obvykle shodují, že přínos práce v Německu hned u hranic převažuje nad negativy, které s sebou toto rozhodnutí přineslo. „Vstávám o dvě hodiny dřív, hlavně v zimě, když člověk neví, jak bude přejezd přes Krušné hory vypadat. Jezdím takhle dva roky a zatím se hranice kvůli kalamitě zavřely jen dvakrát. Ono to dojíždění nikdy není příjemné, je jedno, jestli mám jezdit padesát kilometrů do Německa nebo směrem k Praze. Akorát v Německu si prostě vydělám víc,“ myslí si jeden z diskutujících na Facebooku.

„Ony ty výplaty v Německu žádná sláva nejsou jako třeba na západě, za stejné peníze se dá sehnat práce i u nás. Jenže výběr oborů je malý. Samá fabrika nebo inženýr strojař, ani jedno není nic pro mě. Pracovala jsem jako recepční ve Špindlu, teď v Drážďanech. Do fabriky se mi nechtělo, mám malé děti a nemůžu na tři směny,“ připojuje se další pendlerka, která vidí plusy práce v Německu ještě v dalších oblastech. „Životní úroveň nám zvyšuje Kindergeld, to je jednoznačně příjemný benefit,“ uzavírá další diskutující.

Zájem Čechů o práci v zahraničí německé firmy vítají

„Českých zaměstnanců si vážíme, mají lepší pracovní morálku, jsou pilní a svědomitější,“ říká o Češích personalista společnosti působící v automotive nedaleko Drážďan. Podle jeho kolegyně Češi včas řeší náhlé absence na pracovišti, jako je nemoc nebo dovolená, a během pracovní neschopnosti jsou zodpovědnější, než Němci. „Češi si práce váží a je to na nich znát. Často se potýkáme s předsudky, že jsou pro nás Češi jen levnou pracovní silou, není tomu ale tak. Rovnost platů je v Německu legislativně zaručena, platové podmínky tu mají Češi i Němci stejné.“

Co podle německých personalistů rozhoduje o přijetí Čechů do práce v Německu? Zásadní je pro ně znalost němčiny na takové úrovni, aby byli schopni rozumět zadaným úkolům. „Nepotřebujeme plynulou němčinu v debatách o vesmíru, vlastně nemusíte ani umět skloňovat. Když si budeme vzájemně rozumět, bude to fungovat.“ Výhodou je také předchozí praxe na obdobné pozici nebo vzdělání v daném oboru. A jak je to s tolik diskutovaným autem? „Když zaměstnanci do zaměstnání dojíždějí, a je jedno, zda bydlí v Česku nebo v nějakém vzdálenějším městě v Německu, bez vlastního auta se v podstatě neobejdou. Neosvědčilo se nám, když jezdili čtyři zaměstnanci jedním jediným autem, jehož majitel třeba náhle onemocněl. To nám do práce nepřišli lidi čtyři. Takhle nepřijde jen jeden,“ vysvětlují závěrem personalisté.

Náš blog

Práce v Německu bude od ledna 2025 zase lépe placená

Finance, Informace

Publikováno: 5. prosince 2024 - Nový rok přinese nové změny v platech v Německu. Zvýší se totiž minimální mzda v...

Čtěte dále >

Familienversicherung aneb jak na rodinné pojištění v Německu

Informace

Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto rodinné pojištění v Německu můžete...

Čtěte dále >

4 mýty o daňovém přiznání v Německu

Nezařazeno

Publikováno: 18. listopadu 2024 - Spočítat si daně z příjmů, zjistit, co všechno nám je sníží a ještě správně vyplnit...

Čtěte dále >

Kdy je potřeba nostrifikace v Německu?

Kariéra

Publikováno: 11. listopadu 2024 - V našich dřívějších článcích píšeme, že abyste mohli nastoupit do práce v Německu, nepotřebujete k...

Čtěte dále >

Jak je placená práce ve svátek v Německu?

Informace

Publikováno: 6. listopadu 2024 - Pro většinu z nás jsou státní svátky dnem volna a příležitostí k odpočinku či dohánění...

Čtěte dále >

Kolektivní smlouvy v Německu zvedly v říjnu mzdy v agenturách

Informace, Kariéra

Publikováno: 1. listopadu 2024 - Od října si na 700 tisíc zaměstnanců personálních agentur v Německu přijde na více peněz....

Čtěte dále >

Flexibilní pracovní doba v Německu dává možnost svobody i volby

Kariéra

Publikováno: 28. října 2024 - V posledních letech se významně mění způsob naší práce. Digitalizace pracovního světa, globalizace i sociální...

Čtěte dále >

5 tipů, podle kterých volit oblečení na pohovor

Kariéra

Publikováno: 25. října 2024 - Správně zvolené oblečení na pohovor hraje zásadní roli při prvním dojmu. To, co si ten...

Čtěte dále >

Připraví nás digitalizace práce, umělá inteligence a další o práci?

Kariéra

Publikováno: 21. října 2024 - Svět práce se mění. Postupující digitalizace mění nejen pracovní procesy, ale i požadavky, které firmy...

Čtěte dále >

Rozpoznejte toxické pracovní prostředí, než vás úplně otráví

Mezilidské vztahy, Zdraví

Publikováno: 16. října 2024 - Slovní spojení "toxický vztah" se v poslední době skloňuje často, až se někdy nadužívá příliš....

Čtěte dále >

Důchodový systém v Německu v otázkách a odpovědích

Finance

Publikováno: 9. října 2024 - Pro spoustu pendlerů je velkou motivací pro práci v Německu starobní důchod. Není divu, důchodový...

Čtěte dále >

Pojištění odpovědnosti zaměstnance v Německu

Finance

Publikováno: 7. října 2024 - Pojištění odpovědnosti zaměstnanců v Německu je zásadním prvkem ochrany před riziky, která mohou vzniknout během...

Čtěte dále >

Německá vláda ruší daňové třídy 3 a 5, změny přijdou už příští rok

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 30. září 2024 - Německá vláda schválila konec kombinace daňových tříd 3 a 5, kterou ve velkém využívají i...

Čtěte dále >

Víte, co je to onboarding? Tipy na první dny v nové práci v Německu

Kariéra

Publikováno: 25. září 2024 - O tom, jestli se vám bude v nové práci líbit, rozhodují už první chvíle mezi...

Čtěte dále >

Srážky ze mzdy v Německu: 5 odvětví sociálního pojištění a 3 různé daně

Finance

Publikováno: 19. září 2024 - Mzda, kterou si dohodnete se zaměstnavatel a kterou najdete ve své pracovní smlouvě či v...

Čtěte dále >

Těhotná na rodičovské dovolené v Německu

Finance, Informace, Rodina

Publikováno: 14. srpna 2024 - Otěhotněla jste na rodičovské dovolené a termín porodu vychází ještě na dobu, kdy jste na...

Čtěte dále >

Kindergrundsicherung 2025: Jak se změní Kindergeld?

Finance, Rodina

Publikováno: 06. srpna 2024 - Od roku 2025 má Kindergeld nahradit nová forma podpory německých rodin Kindergrundsicherung. Ačkoli zatím stále...

Čtěte dále >

Jak dlouho můžu pracovat přes agenturu v Německu u jedné firmy?

Informace, Kariéra

Publikováno: 14. července 2024 - Jen v roce 2021 zaměstnávalo agenturní zaměstnance na 11 tisíc společností v Německu. V roce...

Čtěte dále >

Těhotenství a výpověď v době práce přes agenturu v Německu

Kariéra, Zdraví

Publikováno: 10. července 2024 - Pokud pracujete v Německu a otěhotníte, vztahuje se na vás německý zákon na ochranu mateřství...

Čtěte dále >

Převzetí do kmene firmy a výpověď agentuře v Německu: Jak na to

Kariéra

Publikováno: 6. července 2024 -  Zaměstnanci personálních agentur v Německu bývají po úspěšném zapracování přijati do kmene firmy. To znamená,...

Čtěte dále >

Odmítnutí pracovní nabídky se nemusíte bát: Jak odmítnout nabídku práce?

Kariéra

Publikováno: 3. července 2024 - Možná se vám také stalo, že jste narazili na inzerát na zajímavou nabídku práce, jenže...

Čtěte dále >

Agentura práce v Německu – výhody a nevýhody

Informace, O Starke Jobs

Publikováno: 1. července 2024 - My ve Starke Jobs si zakládáme na tom, abyste nahlédli pod pokličku práce přes agenturu....

Čtěte dále >

Výpovědní lhůta v Německu v agentuře a pod firmou – čím se liší?

Informace, Kariéra

Publikováno: 25. června 2024 - Zaměstnanci personálních agentur v Německu mají na trhu práce trochu jiné postavení. Jako zaměstnanci třetí...

Čtěte dále >

Neplatná výpověď v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...

Čtěte dále >

Personální agentura v Německu – výhody pro zaměstnance

Informace, Kariéra

Publikováno: 10. června 2024 - Práce v Německu přes agenturu je oblíbeným způsobem zaměstnávání. Podle webu statista.de pracovalo v roce...

Čtěte dále >

Kolik si vydělá pečovatelka v Německu přes agenturu?

Finance, Kariéra

Publikováno: 04. června 2024 - Zdravotnictví nejsou jen lékaři a zdravotní sestry či bratři. Jsou také pracovníci v pečovatelských službách,...

Čtěte dále >

Mobbing na pracovišti v Německu: Jak se mu účinně bránit?

Informace, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 29. května 2024 - I když nás pracovní povinnosti zrovna nerajcují, obvykle je nespojujeme s žádnými příjemnými pocity. Jakmile...

Čtěte dále >

Platnost průkazu na vysokozdvižný vozík v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 27. května 2024 - Tématu vysokozdvižných vozíků v Německu jsme věnovali už dostatek prostoru v našich starších článcích. Dočtete...

Čtěte dále >

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Publikováno: 22. května 2024 - Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Ein Kommentar

  1. Vlastimil Tišer

    Dobrý den mám zájem o práci u vás prosím kontaktujte mne na něm čísle 703374915 děkuji z pozdravem Tišer

    Odpovězte

Zanechat komentář