Práce v zahraničí je nadosah ruky, není třeba kvůli ní začínat od nuly

Práce v zahraničí je nadosah ruky, není třeba kvůli ní začínat od nuly

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Publikováno: 6. října 2020 – Podle odhadů ministerstva zahraničních věcí žije v zahraničí každý šestý Čech. Nejde přitom jenom o Čechy, kteří odešli za prací v porevoluční éře. Ministerstvo vede v evidenci krajanské spolky Čechů rozptýlených po světě, kteří v zahraničí žijí již po několik generací. Po roce 1989 odešlo do zahraničí na dvě stě tisíc českých občanů, současný trend nahrává spíše hledání práce v zahraničí na denní dojíždění.

„Chtěl jsem vždycky do světa, aspoň na chvíli. Elektrotechnika mě nebavila a nikdo to nedokázal zaplatit tak, aby mě u oboru udržel. Teď mám vlastní firmu a do Česka už se vracet nechci.“ David, Austrálie

Absolventi odcházejí do světa, na jejich místa se místní nehrnou

Pracovní migrace je ve světě poměrně běžný jev, ze kterého profitují obě strany. Čerství absolventi i zkušení pracovníci nemohou najít adekvátní uplatnění v okolí svého bydliště, zaměstnavatelé se zase potýkají se stárnutím populace. „Do Austrálie jsem odjel rok po vysoké škole,“ říká dnes osmatřicetiletý David, který žije v Austrálii již dvanáct let. „Vystudoval jsem elektrotechniku na plzeňské univerzitě, obor mě ale příliš nebavil a finanční ohodnocení také nebyla žádná sláva. Do Austrálie jsem původně odjel na rok jako plavčík. Nakonec jsem tam zůstal, v Austrálii provozuju vlastní půjčovnu sportovního náčiní,“ přibližuje David svůj život v Austrálii.

„Žít a pracovat v zahraničí nějakou dobu znamená vidět Českou republiku úplně jinýma očima. Co je na ní dobré, co by stálo za zlepšení. Obyvatelé Česka mají tendence srovnávat svou vlast s jinými státy. Jenže to od stolu srovnávat nejde.“ Jitka, Finsko

Člověk v zahraničí vystupuje sám za sebe, to ho připraví do života nejlépe, myslí si Češka ve Finsku

Pětatřicetiletá Jitka, která se před deseti lety vydala do Finska, kde nakonec zakotvila trvale a založila rodinu, míní, že práce v zahraničí je jedním ze stěžejních bodů seberozvoje a úspěšného uplatnění na trhu práce. „Člověk odchází do ciziny zpravidla sám, maximálně s kamarády. Nikdo si s sebou nebere rodiče, takže je nakonec v cizí zemi, s jazykovou bariérou, odkázán sám na sebe. To naučí nejvíc,“ popisuje své zkušenosti Jitka. „Kromě toho, že se naučíte cizím jazykem přemýšlet i snít, se taky z dostatečné vzdálenosti podíváte na svou domovinu: co je na ní krásné, co je na ní špatné, co by se dalo dělat jinak, z čeho by se ostatní od České republiky mohli učit a tak podobně,“ říká Jitka s tím, že o návratu do ČR s ohledem na rodinu neuvažuje.

práce v zahraničí

Práce v zahraničí je pro většinu z nás jedno velké dobrodružtví. Žádný úspěch ale není zadarmo.

Volný pohyb osob po Evropské unii výrazně navýšil počty pendlerů

Ne každý však má možnost vycestovat do zahraničí s batohem na zádech. Hypotéky, rodiny a další závazky na území České republiky brání řadě lidí v cestě za svými sny. „Vždycky jsem chtěl zkusit štěstí v Americe. Člověk pořád myslel, že má čas, hledal důvody, proč to teď nejde, až najednou přišly děti a byl s Amerikou útrum,“ stýská si šestatřicetiletý Honza. „S dětmi už bych tam nešel. Není to země pro každého, raději riskovat sám za sebe, než do toho tahat i děti,“ dodává. „V Americe jsem se chtěl naučit jazyk, poznat jinou zemi, její krásy i mentalitu lidí, možná si i našetřit nějaké peníze.“

„Sehnat práci v mém oboru bylo doma téměř nemožné, pokud jsem se nespokojil s velmi nízkou mzdou. Práci jsem nakonec našel v Německu. Dělám, co mě baví, a ještě za to beru dvakrát víc, než jsem bral v Česku.“ Roman, Německo

Lidé v pohraničí jezdí raději pracovat za hranice, lákají je vyšší výdělky

Výhodu mají lidé, kteří žijí v blízkosti hranic s Německem nebo Rakouskem. Pro ně je práce v zahraničí dostupná i bez toho, aby opouštěli své české domovy a začínali zase od nuly v cizině. Práce v zahraničí na denní dojíždění je populární hlavně tam, kde nabídka práce na místním trhu není zrovna pestrá. „Jsem vyučený lakýrník, práci v oboru jsem u nás na severu prostě sehnat nemohl. Dělal jsem operátora ve výrobě, skladníka i řidiče náklaďáku, abych se uživil, ale jako lakýrník jsem se nechytal. Příležitost jsem našel až v Německu,“ říká osmadvacetiletý Roman, který dojíždí z Ostrova do Annabergu.

„Je to nějakých čtyřicet kilometrů, na cestě strávím asi tři čtvrtě hodiny. Kdybych jezdil do Prahy, měl bych to dál a ještě bych stál v kolonách,“ dodává Roman, pro kterého byla největší motivací pro odchod do Německa finanční stránka. „Můj plat je v Německu dvakrát vyšší, než jsem měl v Čechách,“ říká závěrem.

„Při hledání práce mě v Česku limitovala neznalost němčiny. Základy na pozice, které mě zajímaly, nestačily. V Německu sice nedělám, co bych chtěl, zato jsem se přestal bát mluvit a rozšířil si slovní zásobu.“ Martin, Německo

Práce v zahraničí je nejlepší školou cizích jazyků

Pro čtyřicetiletého Martina nebyly hlavním důvodem pro denní dojíždění do Německa peníze, ale chuť získat nové zkušenosti. „Německy jsem se učil na střední škole, poté jsem absolvoval roční pomaturitní studium na jazykovce a pak jsem nastoupil do práce. Pořád jsem v životopisu uváděl, že německy umím, až uplynulo patnáct let a já zjistil, že umím jen to, co potřebuju. Tedy vlastně nic,“ popisuje Martin. „Tehdy jsem se ucházel o post inženýra kvality v pobočce německé firmy u nás na Mostecku, u pohovoru jsem na němčině pohořel jako papír. Umět si objednat jídlo v němčině nebo představit svou rodinu není to, co firmy potřebují,“ vysvětluje Martin důvody, proč se vydal na cestu každodenního dojíždění.

„Od hledání práce v Česku jsem tehdy upustil a vyrazil s životopisem do německých agentur. Němčina byla tenkrát tristní, ale na uchycení se stačila. Dneska už je to mnohem lepší. Člověk na pracovišti pochytá plno témat, slovní zásoba se rozšiřuje neuvěřitelnou rychlostí. Věřím, že až se vrátím pracovat do Česka, že tam tu němčinu jednou prodám,“ doufá Martin.

„V Německu jsem byla spokojená, dokud nám do života nezasáhla korona. Někteří z nás skončili bez práce, v Česku jsme ji sice našli, ale zase hůře placenou. Jen co tohle odezní, vrátím se do Německa.“ Dominika, Německo

V době pandemie se lidé do práce v zahraničí nehnali, báli se dalšího lockdownu

K práci v Německu na denní dojíždění je ale po jarních událostech na hranicích poněkud skeptická jednatřicetiletá Dominika. „Byly jsme s kolegyní zrovna na směně ve fabrice, když nám oznámili, že hranice se zavírají a my se už do práce nedostaneme. Ty zmatky v následujících dnech, vyhlášený kurzarbeit, kdy nebylo jasné, kdo jej bude platit, to bych nikomu nepřála, nevědět, jestli budete mít z čeho zaplatit nájem. Nakonec se to vyřešilo, o týden později dostala většina Čechů výpověď. Ušetřeni byli jen ti, kdo v Německu měli možnost přebývat dva týdny. To já nebyla,“ vypráví Dominika. „S hledáním práce v Česku to na jaře nebylo nejlepší, možností bylo opravdu málo. Našla jsem práci až v létě jako výpomoc v restauraci, ale už jsem asi zvyklá na jiné peníze. Do práce v Německu bych se vrátit chtěla, ale raději ještě počkám, až pandemie odezní,“ objasňuje Dominika.

práce v zahraničí

Do zahraničí se lidé vydávají bez velkých očekávání na kariéru, zato s odhodláním využít čas strávený v cizině na maximum pro cestování či vzdělávání.

Dojíždění do Německa za benefity i širším výběrem pracovních odvětví

Češi, kteří do práce v zahraničí na denní dojíždění odešli, se obvykle shodují, že přínos práce v Německu hned u hranic převažuje nad negativy, které s sebou toto rozhodnutí přineslo. „Vstávám o dvě hodiny dřív, hlavně v zimě, když člověk neví, jak bude přejezd přes Krušné hory vypadat. Jezdím takhle dva roky a zatím se hranice kvůli kalamitě zavřely jen dvakrát. Ono to dojíždění nikdy není příjemné, je jedno, jestli mám jezdit padesát kilometrů do Německa nebo směrem k Praze. Akorát v Německu si prostě vydělám víc,“ myslí si jeden z diskutujících na Facebooku.

„Ony ty výplaty v Německu žádná sláva nejsou jako třeba na západě, za stejné peníze se dá sehnat práce i u nás. Jenže výběr oborů je malý. Samá fabrika nebo inženýr strojař, ani jedno není nic pro mě. Pracovala jsem jako recepční ve Špindlu, teď v Drážďanech. Do fabriky se mi nechtělo, mám malé děti a nemůžu na tři směny,“ připojuje se další pendlerka, která vidí plusy práce v Německu ještě v dalších oblastech. „Životní úroveň nám zvyšuje Kindergeld, to je jednoznačně příjemný benefit,“ uzavírá další diskutující.

Zájem Čechů o práci v zahraničí německé firmy vítají

„Českých zaměstnanců si vážíme, mají lepší pracovní morálku, jsou pilní a svědomitější,“ říká o Češích personalista společnosti působící v automotive nedaleko Drážďan. Podle jeho kolegyně Češi včas řeší náhlé absence na pracovišti, jako je nemoc nebo dovolená, a během pracovní neschopnosti jsou zodpovědnější, než Němci. „Češi si práce váží a je to na nich znát. Často se potýkáme s předsudky, že jsou pro nás Češi jen levnou pracovní silou, není tomu ale tak. Rovnost platů je v Německu legislativně zaručena, platové podmínky tu mají Češi i Němci stejné.“

Co podle německých personalistů rozhoduje o přijetí Čechů do práce v Německu? Zásadní je pro ně znalost němčiny na takové úrovni, aby byli schopni rozumět zadaným úkolům. „Nepotřebujeme plynulou němčinu v debatách o vesmíru, vlastně nemusíte ani umět skloňovat. Když si budeme vzájemně rozumět, bude to fungovat.“ Výhodou je také předchozí praxe na obdobné pozici nebo vzdělání v daném oboru. A jak je to s tolik diskutovaným autem? „Když zaměstnanci do zaměstnání dojíždějí, a je jedno, zda bydlí v Česku nebo v nějakém vzdálenějším městě v Německu, bez vlastního auta se v podstatě neobejdou. Neosvědčilo se nám, když jezdili čtyři zaměstnanci jedním jediným autem, jehož majitel třeba náhle onemocněl. To nám do práce nepřišli lidi čtyři. Takhle nepřijde jen jeden,“ vysvětlují závěrem personalisté.

Náš blog

Pracovní úraz v Německu

Finance, Zdraví

Německo patří mezi nejbezpečnější země co se pracovních úrazů týče. Přesto zde v roce 2021 došlo k více než 74.000...

Čtěte dále >

Češi v Německu – kdo může pracovat za hranicemi?

Informace, Kariéra

Publikováno: 18. května 2024 - Od 1. května roku 2011 mohou Češi v Německu pracovat bez jakýchkoli omezení. V ten...

Čtěte dále >

Pendleři a daňové přiznání v Německu: Co se kde daní?

Finance

Publikováno: 14. května 2024 - V Německu pracujeme, v Česku žijeme. Dokud máme příjmy jen z Německa, nemusíme si s...

Čtěte dále >

Freistellung neboli uvolnění ze zaměstnání

Kariéra

Publikováno: 7. května 2024 - S pojmem Freistellung se během práce v Německu setká nejspíš každý z nás. Výklad tohoto...

Čtěte dále >

Jak se platí ošetřovné na dítě v Německu?

Finance, Zdraví

Publikováno: 4. května 2024 - Dětské nemoci jsou noční můrou každého pracujícího rodiče. Zvlášť v povoláních, kde své povinnosti těžko...

Čtěte dále >

Za jakých podmínek získáte průkaz na vysokozdvih v Německu

Kariéra

Publikováno: 3. května 2024 - Aby práce na výrobních linkách plynula bez zádrhelů a šlapala jako po drátkách, je zapotřebí,...

Čtěte dále >

Kolik stojí průkaz na vysokozdvižný vozík v Německu?

Finance, Informace, Kariéra

Publikováno: 26. dubna 2024 - Získat průkaz na vysokozdvižný vozík otevírá mnoho zaměstnancům ve výrobních firmách cesty za lepší prací...

Čtěte dále >

Průkaz VZV v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 22. dubna 2024 -  Mnoho povolání nemůžete vykonávat bez specifického vzdělání. Jedním z nich je i řidič vysokozdvihu, který...

Čtěte dále >

Hledání práce ve fabrice v Německu

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Publikováno: 10. dubna 2024 - Hlavně mezi absolventy středních a vysokých škol je častým jevem hledání práce kdekoli v zahraničí....

Čtěte dále >

Daňové třídy v Německu: Konec kombinace 3 a 5?

Finance

Publikováno: 3. dubna 2024 - Oproti českým daním mají německé daně jednu zvláštnost. Pokud žijete v manželském páru nebo v...

Čtěte dále >

Práce v Německu pro ženy bez vzdělání

Kariéra

Publikováno: 19. března 2024 - Přestože už nejsou výjimkou ženy ve vedoucích funkcích ani v politice, pořád je z používání...

Čtěte dále >

Kindergeld: Přídavky na dítě v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 14. března 2024 - Kindergeld neboli přídavky na děti v Německu jsou jednou z nejdůležitějších finančních podpor pro rodiny...

Čtěte dále >

Rodičovská dovolená po mateřské dovolené v Německu

Finance, Rodina

Publikováno: 6. března 2024 - Dvě čárky na těhotenském testu jsou pro mnoho párů vysněným okamžikem. Než si poprvé pochováte...

Čtěte dále >

Práce pro páry v Německu

Kariéra, Mezilidské vztahy

Publikováno: 4. března 2024 - Není výjimkou, že páry, které spolu žijí, spolu dobře fungují i v práci. Přestože se...

Čtěte dále >

Test Leben in Deutschland na cestě za německým občanstvím

Informace

Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství, musí prokázat znalosti o historii, právu, společnosti a životě...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele v Německu na pracovišti je zvláště nepříjemná věc. Přestože jde...

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung v Německu neplatné?

Informace, Kariéra

Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni. I na téhle nepopulární činnosti se ale dá najít něco hezkého,...

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má podpořit zaměstnance během ekonomicky...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k nedílné součásti právního základu...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové přiznání nemá v Německu každý. Pokud ale máte pocit, že jste na daních...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do života každého pracujícího. Zatímco si okolí může myslet, že...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez uznání vzdělání?

Kariéra

Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší. Kdo vyjede za studiem do světa někdy...

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit, že si celý den nesednete...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo: Člověk se ráno probudí, z nosu mu...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v kanceláři o tom, kdo má větší nárok na...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung nebo Aufhebungsvertrag, ale vy vůbec...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu je pro rok 2024 zákonem stanova na 12,41 €, pro zaměstnance...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o státní svátky v Německu, které v drtivé většině vycházejí...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v Německu vás čeká spousta vyřizování. Protože jde přeci jenom...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Ein Kommentar

  1. Vlastimil Tišer

    Dobrý den mám zájem o práci u vás prosím kontaktujte mne na něm čísle 703374915 děkuji z pozdravem Tišer

    Odpovězte

Zanechat komentář