Publikováno: 7. ledna 2020 – O tématu práce v Německu jsme již napsali mnoho. Nevěnovali jsme se ale nikdy pořádně otázce, proč vlastně do ciziny vyrazit. A přitom z vlastních zkušeností víme, že s myšlenkou odjet do světa na zkušenou už nekoketují jen studenti nebo absolventi. Svých snů se nemusí vzdávat ani ti, kteří už ve svém životě vybudovali něco, co by se jim odchodem do zahraničí jen těžce opouštělo. Zahraničí totiž máme v naší malé zemi kousek v podstatě ze všech koutů republiky. A každá taková práce za rohem se počítá.
Výhodu samozřejmě mají lidé žijící v příhraniční Německa. Ti totiž mohou dojíždět do zahraničí každý den. Tak, jako neváháme za lepší prací jezdit do některé z průmyslových zón vzdálených i hodinu cesty od domova, stejně tak se nemusíme bát zvolit si možnost jiné práce za rohem: v Německu.
A jaké jsou tedy důvody, proč bychom měli uvažovat nad cestováním za prací do zahraničí?
-
Cenná pracovní zkušenost
Možná se vám tento bod bude jevit jako špatný vtip, pokud nejdete dělat eurokomisaře do Bruselu. Nemějte ale pocit, že práce ve fabrice bude v životopise působit nějak méněcenně. Naopak. Celá řada absolventů vysokých škol, kteří se po studiích rozhodnou odjet na čas do ciziny, tam rozhodně ve svém oboru nepracuje. Znáte ty příběhy čerstvých právníků, kteří odjeli umývat nádobí? I to se totiž počítá. Jak je to možné? To rozvádíme v dalších bodech:
-
Osobnostní růst
V první řadě jakýkoli vstup na území jiného státu působí na člověka neznalého poměrů úplně stejně, jako by znovu coby prvňák poprvé překročil práh základní školy. Opustit své jisté a dobře známé prostředí vyžaduje pořádnou dávku odvahy. Zvlášť když si uvědomíte jazykovou bariéru a obavy z toho, že nebudete umět říct vše tak, jak to cítíte, a hlavně že na to budete sami. Jenže jakmile překonáte počáteční nejistotu a váš život se ustálí na nějaké trvalejší rovině, dojde vám, jak jste se s celou situací účinně vypořádali.
-
Jiný náhled na svou vlast
Máme tendence nadávat na vlastní zemi. Není to samozřejmě jen doména Čechů ve vztahu k České republice. V každé zemi světa najdete něco, co se tamním obyvatelům nelíbí. Máte pocit, že české úřady nefungují, Češi kolem sebe šíří špatnou náladu nebo nesete nelibě zbytečné čekání na balík od České pošty? Věřte, že v zahraničí jsou na tom lidé úplně stejně. A oproti některým problémům uvnitř jiných zemí působí ty naše jako úsměvná banalita.
-
Zlepšení úrovně cizího jazyka
Můžete se učit celé roky pět jazyků, ale někdy se ani pět let konverzací s lektorem nevyrovná pár měsícům mezi skutečnými rodilými mluvčími. Slovní zásobu totiž získáte i v tématech, o kterých jste neměli ani tušení, že se o nich můžete bavit. Zkušenosti těch, kteří se po světě pohybovali několik let, vypovídají o tom, že řada z nich si ohromující znalost cizího jazyka namlouvala do té doby, než se poprvé setkali s cizincem. A také se shodují, že upřímně hodnotit své vlastní jazykové schopnosti na výbornou mohli až po několika letech za hranicemi. A co vy? Zvládli jste už osvojit si alespoň něco z němčiny? Zkuste se otestovat v našem online testu němčiny.
-
Posun v kariéře
Že jste v Čechách pracovali jako úředník na ministerstvu a do zahraničí byste se dostali leda na pozici operátora výroby? To přeci vůbec nevadí. Podstatné je totiž celé pozadí práce v Německu: do Čech se posléze vrátíte s přidanou hodnotou, která vás mezi jinými kandidáty v dalším výběrovém řízení zviditelní. Ať je to znalost němčiny na vysoké úrovni, schopnost zorientovat se v novém prostředí nebo sebevědomí, že jste za hranicemi dokázali obstát sami za sebe, rozhodně se vám nic z toho, co jste v Německu získali, neztratí.
-
Poznání jiných kultur a zvyklostí
Nemyslete si, že když vás od práce za rohem v Německu dělí půl hodina jízdy autem, že se dá kultura a povaha Němců a Čechů srovnávat. Myslíte si, že se Němci chovají svrchovaně a nad Čechy ohrnují nosy? Nebo že se chovají neurvale i sami mezi sebou? Možná vás časem překvapí zjištění, že Němec u hotelového bazénu v Hurghadě nepředstavuje typický vzorek tohoto národa a že se na ulicích uctivě zdraví i náhodní kolemjdoucí. Němci jsou totiž oproti Čechům poměrně soudržný národ. Neděle a státní svátky třeba vidí jako důvod k oslavě. Zatímco Čech si přispí po náročném večeru, Němci připravují pohoštění pro své blízké. A sklony k oslavám jsou vidět i na bohatých programech vánočních trhů nebo na slavném Oktoberfestu.
Práce za rohem v Německu se proto pro řadu Čechů jeví jako možnost posílit své uplatnění na tuzemském trhu práce. Ačkoli by se mohlo zdát, že za kopečky jezdí lidé pracovat s vidinou výdělku a zbytek jim je ukradený, není to pravdou. Podle našich statistik se do České republiky vrátí na 95 procent všech pendlerů. Českou republiku tedy neháží přes palubu jako neperspektivní stát. Nebojí se pak ale ukázat novým zaměstnavatelům, že si svou hodnotu a přínos firmě uvědomují.
Náš blog
Čtěte také: Co nového se chystá na přeshraniční pracovníky v Německu v roce 2020? Jak dostat elektronickou neschopenku z Česka do ještě papírového Německa? Jak se mění minimální mzda?
Ostatní uživatelé také hledali:
[/vc_column_text]