
Chcete si text nechat přečíst?
Tipy, jak si usnadnit hledání práce v Německu
K nalezení práce v zahraničí nás motivuje celá řada důvodů. Zatímco jeden chce vycestovat za poznáním jiné kultury, pro dalšího je důležité především vydělávat peníze, které v Česku běžně nedostane. Podobné důvody ženou každý den desetitisíce Čechů za prací přes hranice. Právě práce v Německu je asi nejjednodušším způsobem, jak spojit zkušenost s prací v zahraničí s konzervativním způsobem života Čechů „nikam se nechci stěhovat“. Kde ale vůbec s hledáním práce v Německu začít? Kolik platí agentury práce? Nebo je výhodnější nechat se zaměstnat přímo pod firmou? A musím umět německy?
Kde najdu nabídky práce v Německu?
Nejrychlejší a nejsnadnější cesta k nalezení práce v Německu je sledování on-line nabídek volných pracovních míst. Portálů, které inzerují pracovní nabídky, najdete na internetu poměrně dost. Doporučujeme ale sledovat recenze a zkušenosti uchazečů se zaměstnavatelem. Nabídky práce v Německu můžete hledat třeba na portále Job Weasel, kde inzerují nabídky práce zaměstnavatelé v Sasku i Bavorsku, nebo na našich stránkách. Pokud Vás nějaká pracovní nabídka zaujme, stačí obvykle domluvit si termín pohovoru s personalistou. Pozor ale, absolvovat pohovor v agentuře neznamená, že dané místo získáte. Rozhodující slovo má, stejně jako u klasického výběrového řízení, samotný zaměstnavatel. Pokud tedy neuspějete, nezoufejte. Agentura Vás již vede jako uchazeče o práci v Německu, pokud se objeví jiná nabídka, která odpovídá Vašim požadavkům, agentura práce Váš profil znovu nabídne jiné společnosti.
Práce přes agenturu není v Německu sprosté slovo. A je navíc lépe placená
Práce přes agenturu je v Německu ostatně běžná forma zaměstnávání. Výhodou personálních agentur je široký dosah různých oborů a zaměstnavatelů. V agenturách, které se zaměřují na zaměstnávání cizinců, navíc pracují také Češi, což značně usnadňuje komunikaci při hledání práce. Pokud máte jasnou představu o vašich očekáváních, můžete oslovit také zaměstnavatele přímo. V takovém případě ale může být nabídka pracovních míst značně omezená, řada společností totiž volná pracovní místa sama neinzeruje, najímají si za tímto účelem právě personální agentury.

Absolvování pohovoru je základní podmínkou přijetí do zaměstnání, počítejte ale s tím, že jich v případě hledání práce na vlastní pěst obejdete hodně.
Obejděte firmy osobně, snadno si Vás zapamatují
Zaměstnavatele je možné oslovit také přímo, tedy zajít s německy napsaným životopisem přímo do firmy bez předchozí domluvené schůzky. Už to vás samo o sobě značně zvýhodní, protože si zaměstnavatel spojí vaši tvář s odvahou přednést osobně vaše požadavky. Na místě můžete rovnou absolvovat pohovor, takže neztratíte další čas čekáním na termín výběrového řízení. Počítejte s tím, že hledat práci může chvíli trvat. Tím se německý pracovní trh od toho českého příliš neliší.
Hledání práce může být na dlouho, můžou ale také chtít nástup do druhého dne
Může se ale stát, že poté, co o vás zaměstnavatel projeví zájem, bude chtít, abyste nastoupili v podstatě ihned. Výpovědní doby v Německu jsou totiž kratší než je tomu u nás, zaměstnanci jsou tedy v nástupu do nového zaměstnání mnohem flexibilnější. Pokud se Vám podaří domluvit se s Vaším zaměstnavatelem v Česku, máte vyhráno. Motivací, proč nad možností práce v Německu neváhat, mohou být třeba platy v Německu. Minimální mzda v Německu v roce 2020 výrazně poroste, zaměstnanci německých personálních agentur se již letos dočkají dorovnání platů na úroveň západu.
Najdu práci v Německu, i když neumím německy?
Existují šťastlivci, kteří takovou práci mají. Práce v partě Čechů, z nichž alespoň jeden se německy domluví a pracovní úkoly přetlumočí ostatním, figuruje v představách mnoha uchazečů, kteří se německy nikdy neučili. Anebo se učili, ale už je to tak dávno, že v hlavě kromě pozdravu nezůstalo nic. To si ale můžete myslet pouze vy, Vaše znalosti může ověřit třeba tento online test němčiny. Němčina je navíc v poslední dekádě jazykem vytěsňovaným ze školských osnov, dávno ji nenajdete jako hlavní jazyk, nýbrž jako jazyk druhý, pokud školy vůbec výuku jiného jazyka než angličtiny nabízejí.
Němčina je nejrozšířenějším jazykem v Evropě, učit se ji není ztráta času
Němčina navíc nepatří mezi nejjednodušší jazyky. Slovníky se hemží dlouhými a obtížně zapamatovatelnými slovy, narozdíl od přehledné a libozvučné angličtiny je tedy v případě němčiny jednodušší myslet si, že na jazyky zkrátka nemám hlavu. Lavice jazykových kurzů tak plní především lidé středního věku, kteří v absenci znalostí německého jazyka vidí značnou nevýhodu v postavení na trhu práce. Z geografického hlediska je totiž němčina pro Čechy poměrně důležitá, a to nejen mezi těmi, kteří pracují pro některou z německých firem na českém trhu, ale i mezi těmi, kdo by se rádi o práci v Německu ucházeli.
Práci v Německu bez němčiny najít můžete, bude to ale trochu otravné
Odpovědí na otázku, zda najdu uplatnění na trhu práce v Německu, i když německy nerozumím ani slovo, by mohlo být možná toto: Ano, ovšem bude to pro všechny zúčastněné nesmírně těžké. Vy jako zaměstnanec nevíte, co se po vás chce, a váš nadřízený neví, jak by vám pokyny jinak vysvětlil. Nespoléhejte se ani na partu česky mluvících kolegů. V každém zaměstnání se dostanete do situace, ve které budete muset vystupovat sami za sebe. Například při sdělení zaměstnavateli, že do práce nepřijedete, protože jste nemocní. A nakonec: K celé řadě povolání budete mít v Německu bez němčiny dveře zavřené.
Co musím zařídit, než nastoupím do nového zaměstnání v Německu?
Jestliže máte v plánu pracovat v Německu na hlavní pracovní poměr, nemusíte v Česku předem oznamovat vůbec nic. Při nástupu dostanete potřebné podklady pro odhlášení zdravotního pojištění v Česku, většina zdravotních pojišťoven přijme tyto formuláře i elektronicky. České správě sociálního zabezpečení musíte nástup do práce v Německu oznámit pouze tehdy, pokud si zároveň ponecháte výdělečnou činnost v České republice. Abyste do práce v Německu mohli nastoupit, nepotřebujete již od roku 2011 žádné pracovní povolení. Co ale naopak budete muset zařídit, to je nostrifikace Vašeho vzdělání, pokud to vyžaduje charakter Vašeho povolání.
Náš blog
Čtěte také: Co nového se chystá na přeshraniční pracovníky v Německu v roce 2020? Jak dostat elektronickou neschopenku z Česka do ještě papírového Německa? Jak se mění minimální mzda?
Ostatní uživatelé také hledali:
[/vc_column_text]
6 Kommentare
Sdrzuji se v nemecku v mnichove mam pro zamestnavatele nake papiry potrebne meho zamestnani mam tu zalozeny ucet postovni adresu. Jsem cech a schanim zamestnani jsem vyuceny zednik pracoval jsem jako operator vyroby v plzni bavyla by me prace ve skladu beru jakoukoliv pozici dekuji z pozdravem sivak milan.
Dobrý den, v současné době zprostředkováváme pouze zaměstnání v Sasku, v Mnichově ani v jeho rozumné vzdálenosti bohužel nic nemáme. Hezký den, Petra
možnost nastoupit ihned
Dobrý den, zedníka aktuálně hledáme, pošlete nám životopis na wi@starke-jobs.com. Díky, Petrs
Dobrý den,najde si tu volné místo v Německu okolo alzbetina nebo Bodenmais ,jako řidič náklaďáku s každodenním návratem domů .děkuji za odpověď.
Dobrý den, v téhle oblasti bohužel žádná pracovní místa nemáme. Hezký den, Petra