
Publikováno: 17. května 2025 – V minulém roce proběhla německým tiskem zpráva o konci výhodného zdanění manželů v kombinaci daňové třídy 3 a 5. Původní zprávu o jejich zrušení od letošního roku vystřídala informace o posunutí této tečky za jednou daňovou érou na rok 2030. Podle nejnovějších zpráv se ale celá akce přesouvá, a to na neurčito. Co to znamená pro české pendlery?
Pokud pracujete v Německu a jste v manželství nebo registrovaném partnerství, můžete si vybrat kombinaci daňových tříd. Výběr má ovšem velký vliv na to, kolik vám každý měsíc zůstane z výplaty. Na druhou stranu, jakmile si počátkem následujícího roku spočítáte daňové přiznání, může vás nepříjemně zaskočit poměrně vysoký nedoplatek. Krátkodobě výhodnější varianta totiž nemusí znamenat, že se vám vyplatí i dlouhodobě.
Jaké tedy máte možnosti jako pendleři?
Pro úplnost informací, kombinaci daňových tříd můžete vybírat jedině s tím, s kým žijete v manželství nebo registrovaném partnerství. Společně soužití pro tyhle účely (bohužel) nestačí. Jakmile se vezmete, přiklepne vám Německo automaticky daňovou třídu č. 4. Vy si ji můžete kdykoliv změnit během roku.
- Oba partneři v daňové třídě 4: Tahle varianta se vyplatí, pokud oba vyděláváte přibližně stejně. Odvody na daních nebo daňovou povinnost si rovnoměrně rozdělíte a v průběhu roku se vám z výplaty strhne přibližně tolik, kolik byste skutečně měli zaplatit.
- Jeden ve třídě 3, druhý ve třídě 5: Po téhle variantě sáhnou páry, mezi jejichž mzdou jsou poměrně velké rozdíly. Obvykle to bývá v době, kdy je jeden z páru na rodičovské dovolené nebo je dlouhodobě nezaměstnaný. Ten, kdo vydělává víc, má v tomto případě nižší daňové zatížení než ten, kdo vydělává méně.
- Oba ve třídě 4 s faktorem: Tahle možnost se vyplatí párům, které vydělávají rozdílně, ale které chtějí daňové zatížení rozdělit spravedlivěji podle skutečných příjmů obou partnerů.
Víte, jak poznáte, že jste si vybrali správnou kombinaci? Podle toho, že daňové přiznání nevykazuje nijak výrazný přeplatek nebo nedoplatek. Pozor ale na to, že vaše finanční situace se může v průběhu roku měnit, a proto byste měli při každé takové změně přehodnotit svou dosavadní volbu daňových tříd pro páry.
Co jednotlivé daňové třídy pro páry znamenají?
Primárně znamenají, kolik na daních který z páru zaplatí. Za celý rok to možná bude napříč kombinacemi podobně, většina z nás ale hraje především na to, co ukazuje výplatní páska, respektive na to, co nám v půlce každého měsíce přistane na účtu. Jak budou tedy vaše výplaty vypadat v průběhu roku?
- Třída 3: Je v podstatě nejvýhodnější, uplatňuje dvojnásobný nezdanitelný limit (ten druhý „sebere“ partnerovi v 5. třídě), takže ten, kdo má tuhle třídu, platí nejnižší daně, a tedy dostává nejvyšší čistou mzdu.
- Třída 5: Je naopak nejméně výhodná, protože nezdanitelný limit si sebral druhý z partnerů ve své „trojce“. Partner v 5. třídě proto daní svou výplatu celou, defakto i za svého partnera. Srážky ze mzdy jsou vysoké, čistá mzda nejnižší.
- Třída 4: V téhle třídě zaplatíte daně rovnoměrně, její význam ale poznáte spíš na konci roku – pokud máte daně nastavené správně, nemáte výrazně vysoký přeplatek ani nedoplatek.
- Třída 4 s faktorem: Přestože je to pořád třída 4, do které obvykle spadají páry s podobnými příjmy, můžou si ji zvolit i páry, které mají příjmy úplně jinak vysoké. Faktor v tomhle případě zohledňuje skutečný poměr příjmů a vypočítává zálohy co nejspravedlivěji.
Pro koho jsou vhodné které kombinace?
Až budete doma uvažovat, kterou z kombinací daňových tříd zvolit, nekoukejte jenom na výši vašich příjmů. Jestliže si totiž chcete kromě peněz udržet také vztah, vybírejte primárně podle toho, jak s partnerem skutečně v otázce financí fungujete:
- Kombinace 3 a 5: Na jednu stranu je ideální pro páry, kdy jeden vydělává výrazně víc než druhý. Pořád ale platí, že tato kombinace nahrává pouze tomu, kdo vydělává víc! Kdo si tedy tuhle kombinaci může zvolit? Ti, kdo sdílí peníze společně. Jako opravdu společně. Máte jeden účet, kam chodí všechny vaše příjmy, ze kterých si můžou oba vzít, kolik chtějí? Nebo jste se dohodli, že si každý necháte stejně velké „kapesné“ a zbytek vložíte na společný účet? Pak je tahle kombinace fajn. Pokud ale cítíte red flag a nespravedlnost, kdy jeden z páru „zkonfiskuje“ peníze toho druhého, ale ten z nich nic nemá, pak se do téhle kombinace nenechte uvrtat.
- Kombinace 4/4 nebo 4/4 s faktorem: Ideální pro partnery, kteří tvoří jednu ekonomickou jednotku jen formálně, ale dál si žijí vlastním finančním (a zodpovědným) životem. Spravedlivým zdaněním zachovávají možnost vydělat si tolik, kolik jim náleží.
To, jakým způsobem daníte svoje peníze, poznáte nejcitelněji v době před rozvodem a také při výpočtu mateřské nebo důchodu. Německá legislativa sice nařizuje, aby si odloučené páry, i když ještě oficiálně rozvedené nejsou, změnily třídu na 1. nebo 2., v praxi se ale setkáváme s tím, že jeden druhému jeho pokusy záměrně blokuje.
Pokud dnes přistoupíte na zdanění v 5. třídě, dostanete se do skupiny lidí s nejnižšími příjmy. S tím je nutné počítat, pokud plánujete třeba děti nebo tušíte, že jednou budete v důchodu či na nemocenské.
Co se stane po podání daňového přiznání v Německu
Daňová třída má vliv pouze na to, kolik peněz vám zbyde z výplaty v průběhu roku. Skutečná výše daní se určí až po podání společného daňového přiznání za celý rok. V praxi to znamená, že sice můžete mít každý měsíc vyšší čistou mzdu, ale po podání daňového přiznání budete muset část „ušetřených“ daní zpětně doplatit.
To se stává hlavně u kombinace daňových tříd 3/5. Výjimkou je, pokud máte hodně položek k odečtu, pak můžete dostat i něco zpět, ale spíš nepočítejte, že se to povede, zvlášť když jste pendleři, kteří mají možnost uplatnit si něco do daní poměrně osekané.
Naopak u daňové třídy 4 a 4 s faktorem je výše daní každý měsíc nastavena tak, aby se co nejvíc blížila skutečné výši, jaká by mohla vyjít, až podáte daňové přiznání. Přeplatky ani nedoplatky, které tu vzniknou, jsou opravdu minimální.
Mohlo by se hodit vědět:
Vybrat si kombinaci daňových tříd může být trochu věda, zvlášť když víte, že nesprávná volba vás může na konci roku vyjít pěkně draho. Co s tím?
- Měňte daňovou třídu podle potřeby. Od roku 2020 si můžete třídu zvolit kdykoliv v průběhu roku podle toho, jak se změní vaše situace. Žádost se podává u finančního úřadu nebo online přes Elster. Důležité je na změnu příjmů reagovat včas. Třeba když se druhý z partnerů vrátí po rodičovské dovolené zpět do práce a začne vydělávat, zvedněte si daně přechodem do jiné třídy. Stejně se na to přijde a stejně pak na konci roku bude doplácet…
- … protože u kombinace daňových tříd 3/5 máte povinnost daňové přiznání podat. U ostatních kombinací tuhle povinnost nemáte, ale když si zkusmo nějaké uděláte, možná vás překvapí nějaký ten přeplatek.
- Výběr daňové třídy má vliv i na některou formu dávek, třeba rodičovský příspěvek nebo podpora v nezaměstnanosti, protože se počítají z čisté mzdy. Jestliže tedy plánujete dítě, změňte si daňovou třídu z 5. na nějakou výhodnější.
Jak to bude s koncem 3/5?
Zatím nijak. Přestože se ještě v loňském roce šířily informace o plánováném zrušení této kombinace od roku 2030, už na podzim 2024 odložila vláda všechny plány k ledu. Pořád si tedy kombinaci 3/5 můžete zvolit, stejně jako kombinaci tříd 4/4 nebo 4/4 s faktorem. Než se pro nějakou rozhodnete, projděte si znovu tento článek, posadťe se se svou drahou polovičkou a proberte všechna vaše očekávání od budoucího života. Láska je krásná věc, ale výše vašich čistých příjmů ovlivní celou vaši budoucnost.