Nabídka práce v Německu - Starke JobsPráce pro ženy je málo, polovina žen je nezaměstnaných - Starke Jobs

Práce pro ženy je málo, polovina žen je nezaměstnaných

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Nabídka práce pro ženy je v Česku nedostatečná

V roce 2019 nastaly pro obyvatele České republiky zlaté časy. Nezaměstnanost klesla na rekordně nízkou úroveň, podařilo se dospět také výrazného zlepšení v otázce zvýšení mezd. Na přelomu let 2019 a 2020 hlásily úřady práce více volných pracovních míst, než jaký byl počet nezaměstnaných. Přesto obsadila Česká republika v rámci Evropské unie první místo v žebříčku nezaměstnanosti matek malých dětí. Samoživitelky i rodiny s malými dětmi jsou tak ohroženy rizikem chudoby. Proč je práce pro ženy tak málo a v čem je aktuální nabídka práce nedostatečná?

Z uchazečů o práci, kteří od ledna 2016 zaslali do naší personální agentury životopis, tvořily ženy jen 25 procent. Z celkového počtu všech zaměstnanců, kteří ve spolupráci s námi získali v Německu zaměstnání, bylo žen 30 procent. Největší zájem mezi Čechy je o práci na pozici operátor výroby. Tato místa jsou obsazena ženami ze 38 procent. Ačkoli je žen více, mezi zaměstnanými se jich pohybuje výrazněji méně než mužů.

Na zkušenosti s hledáním práce pro ženy jsme se zeptali nejen uchazeček, ale také zaměstnavatelů. Z informací, které jsme získali, jsme sepsali následujících 6 bodů. Ty nám mohou alespoň trochu přiblížit postavení žen a matek malých dětí na trhu práce.

  1. Volná pracovní místa jsou určena především mužům

Potkat ženu se svářečkou nebo zednickou lžící je jako spatřit sněhuláka za horkých letních dní. V nabídkách práce však převažuje poptávka po ryze mužských profesích. Typicky jsou to řidiči nákladních vozidel, svářeči, skladníci, pracovníci na stavbách a další fyzicky náročnější profese. Pozice, které by byly vhodné jako pro ženy, jsou vypisovány daleko méně. Patří mezi ně profese jako je kadeřnice, kosmetička, pokojská nebo pečovatelka. Aby se ženám práce na takových pozicích vyplatila finančně i časově, častěji přistupují k vlastnímu podnikání.

Jana, 32 let, SŠ s maturitou: “Mé poslední zaměstnání bylo na pozici vedoucí logistiky. Hodili mi na starosti i sklad s materiálem určeným k přepravě. Padesátikilové balíky jsou i na rudlíku těžké, když jich za šichtu nataháte desítky. Ráda bych dělala něco, kde se nebudu muset tahat s těžkými věcmi.”

  1. Ženy dají přednost práci na částečný úvazek před prací lépe ohodnocenou

Bezdětné ženy jsou daleko více flexibilnější než ženy, které vědí, že se stávající pracovní dobou nestihnou vyzvednout děti ze školky. Zatímco v Německu je na částečný úvazek zaměstnáno 32 procent zaměstnanců, v České republice je takových míst jen 9 procent. Práce pro ženy, které mají děti, by tak podle představ uchazeček o zaměstnání měla být právě s flexibilní pracovní dobou. Ideální je však úvazek ženám zkrátit, často by jim stačilo o půl hodiny denně. České firmy tvrdí, že částečný úvazek je neekonomickou formou zaměstnání. Podle názoru personalistů je na vině hlavně zkonstnatělost systému a neochota českých zaměstnavatelů měnit zaběhlé stereotypy.

Pavlína, 38 let, SŠ s maturitou: “Jako kadeřnice jsem nemohla celé dny stát na nohou. Proto jsem si dálkově dodělala maturitu na obchodce. V kanceláři jsem ale zjistila, že s pracovní dobou od půl osmé do čtyř nestihnu vůbec nic. Vrátila jsem se zpátky do salónu, kde se o křeslo dělíme. Obě si vyděláme méně, ale máme polovinu pracovního týdne jen pro sebe.”

  1. Čeští zaměstnavatelé nejsou ochotni slevit z požadavků na zaměstnance

Čeští personalisté se shodují, že personalistika jako obor se za posledních deset let výrazně změnila. Zatímco dříve se na jednu pozici hlásilo i padesát zájemců, dnes zůstává řada míst neobsazena i déle než jeden rok. Personalisté tedy nyní musí sami vyvíjet aktivitu, aby našli vyhovující uchazeče. Problém je především s obsazením vyšších postů vyžadujících odbornou kvalifikaci a jazykové znalosti. Podle jedné z oslovených personalistek firmy nechtějí slevit z požadavků na uchazeče. Raději nechají volné pracovní místo neobsazené, ačkoli každá chybějící pracovní síla brzdí provoz a snižuje zisky.

Romana, 41 let, VŠ: “Jako inženýr v oblasti strojírenství nemám problém sehnat práci, problém je, že umím jen anglicky. Když jsem chtěla před půlrokem nastoupit do společnosti, která je německá, odmítli mě právě kvůli absenci znalostí němčiny, přestože kvalifikaci mám. To místo je dodnes inzerované jako volné.”

  1. Nezaměstnanost poukazuje na nevhodně řešený sociální systém

Práce pro ženy, které mají malé děti, bývá často nevýhodná v poměru výše platu k nákladům, které se zaměstnáním souvisejí. Jedná se především o stravné nebo náklady na dojíždění. Rozpočet ochudí i náklady na soukromou školku s delší otevírací dobou nebo placené hlídání, bez kterého se pracující mámy často neobejdou. Kombinace těchto faktorů ženy po rodičovské dovolené v mnoha případech odrazuje od hledání zaměstnání. Proto využívají možností sociálního systému nebo daňové slevy manžela na nepracující manželku. K podobnému řešení se uchylují i ženy s exekucemi nebo insolvencí.

Radka, 29 let, SOU bez maturity: “Zůstala jsem sama s dětmi a půjčkou. Tu jsme si vzali ještě s bývalým partnerem. Ten ji odmítl dál platit a já neměla dost na to, abych utáhla domácnost a dluh. Když jsem nastoupila do práce, padla na mě exekuce hned na první plat. Příjem mám po srážkách stejný, jako kdybych pobírala sociální dávky. Jenže jako nezaměstnaná bych nemusela denně řešit, kdo mi vyzvedne dítě ze školky.”

  1. Největší poptávka je na nekvalifikované pracovní pozice

Tři pětiny vysokoškolsky vzdělaných lidí tvoří ženy, volná pracovní místa jsou však určena zejména uchazečům bez kvalifikace. V profesích vyžadujících vyskoškolský titul najdete nejvíce žen ve zdravotnictví, sociálních službách nebo ve školství. Ženy jsou sice schopné zvládat vyšší míru psychické zátěže oproti mužům, na fyzicky náročnou práci ale dlouhodobě nestačí. Nabídka práce je však z velké části zaplněna právě pozicemi, které jsou vhodné spíše pro muže.

Jana, 33 let, VŠ: “Jako absolventka oboru toxikologie jsem v našem regionu nenašla uplatnění. Zakotvila jsem ve státním sektoru v oblasti oodpadového hospodářství, jenže ve státním nejsou ty platy takové, abych si zaplatila víc než nezbytné životní náklady. Když se chci poohlédnout v soukromé sféře, je nabídka pro vysokoškoláky hodně omezená. A kvůli práci ve fabrice ve výrobě jsem nemusela studovat, i když bych tam brala mnohem víc peněz.”

nabídka práce pro ženy

Žena ve fabrice.

  1. Rozdíl mezi příjmy mužů a žen na srovnatelných pozicích činí průměrně 28 procent

Nerovnost platů mužů a žen ve stejných profesích je často diskutovaným tématem. Podle oslovených personalistů neexistuje diskriminační nerovnost mezd. Na vině jsou dle jejich vyjádření zcela jiné důvody. Ženy ve větší míře pracují na nekvalifikovaných pozicích, jako jsou prodavačky nebo uklízečky. Také mají, narozdíl od kolegů mužů, menší sebevědomí říct si o vyšší plat. Zvýšení mzdy nenahrává ani kariérní pauza během mateřské dovolené. Po návratu do zaměstnání soupeří ženy s mladšími a agresivnějšími kolegy. Ženy také setrvávají ve srovnání s muži na jedné pozici mnohem déle, proto je jejich cesta za vyšším platem pomalejší. Muži naopak lépe placené pozice aktivně vyhledávají v mnohem větší míře.

Andrea, 28 let, SŠ s maturitou: “Hned po maturitě jsem nastoupila na úřad, kde jsem dodnes. Zatímco můj kolega a dobrý kamarád má osobní ohodnocení dvakrát vyšší než já, mně za stejnou práci nepřidali. Když o tom nadhodím řeč, řekne mi nadřízená, že kolega pomáhá ostatním s technickými problémy na počítači. Od toho tam ale přeci máme ajťáky. Mrzí mě to, ale nevím, kam jinam bych šla, přijde mi, že nic neumím.”

Ženy nemají postavení živitele rodiny, plat pro ně nebývá důvodem pro změnu zaměstnání

V západní společnosti nemají ženy postavení živitele rodiny. U pohovorů samy při otázkách na mzdu uvádějí, že jsou jen přispěvatelkami do rodinného rozpočtu. Více jim tedy záleží na příznivé pracovní době a nenáročné náplni práce, než na výši mzdy. Jiné postavení mají samoživitelky nebo osamělé ženy, které pečují o malé děti bez partnera. Takové ženy sice kladou na výši mzdy důraz, preferují ale pracovní pozice s možností úpravy pracovní doby. Právě matky od malých dětí tvoří největší procento mezi uchazečkami o práci v Německu.

Práce v Německu pro ženy je z pohledu žen žijících poblíž hranic zajímavou především z pohledu větší nabídky práce na částečný úvazek. Při zkráceném úvazku si ženy mohou při minimální hodinové mzdě 9,66 euro vydělat zhruba 17 tisíc korun čistého. Protože mají nárok na Kindergeld, svůj příjem tak mohou navýšit o zhruba 5 tisíc korun za každé dítě měsíčně. S jedním dítětem si matky dovezou domů každý měsíc více než 20 tisíc korun čistého. Ty by však v České republice dostaly často za celý měsíc při hlavním pracovním poměru.

Loading...

Loading...

Náš blog

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika po koroně opět jede na...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus a trh práce v Německu

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Informace, Kariéra

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky? V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu, důchody a Kindergeld 2021

Finance, Informace, Nezařazeno

Od července vyšší mzdy, vyšší důchody a další bonusový Kindergeld. Ovšem jen pro někoho. Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnoho...

Čtěte dále >

Jak se připravit na pohovor a jak při něm uspět

Nezařazeno

Jak se připravit na pohovor nejen při hledání práce v Německu Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu...

Čtěte dále >

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Kariéra

K čemu je dobrý životopis v němčině? Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se...

Čtěte dále >

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Finance

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu Až do 31. července (resp. 2. srpna...

Čtěte dále >

Rozvolnění v Sasku pokračuje, lockdown ovlivňuje míra incidence

Informace

Míra incidence v Sasku klesá, od 31. května nastalo další rozvolnění Při cestování do Saska nezapomínejte na opatření, která v...

Čtěte dále >

Pendleři se brzy znovu dočkají volných cest za hranice

Informace

Česko už není na německém semaforu vysoce rizikovou zemí, od poloviny května by se pendleři nemuseli testovat vůbec Od 2....

Čtěte dále >

Bonusový Kindergeld vyplatí Německo rodinám i v roce 2021

Finance, Rodina

I v letošním roce obdrží rodiny bonusový příspěvek Kindergeld 10. března vstoupil v účinnost takzvaný třetí zákon o daňové podpoře...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem končí

Informace

Kontroly na hranicích s Německem končí, přesouvají se do vnitrozemí Kontroly osob vstupujících na území Saska a Bavorska z České...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2021

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu 2021 Ani v roce 2021 nebudeme ochuzeni o četné státní svátky v Německu. K naší smůle...

Čtěte dále >

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den

Informace

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den Česká republika zmizela z německého seznamu zemí s vysokým výskytem koronavirových mutací,...

Čtěte dále >

Hora svatého Šebestiána má nové odběrové místo

Informace

U hranic s Německem se otevřelo odběrové místo pro pendlery Primárně pro pendlery a osoby zajišťující tranzit přes Německo je...

Čtěte dále >

Sasko s Bavorskem podávají pomocnou ruku českému pohraničí

Informace

Německo pošle vakcíny a rychlotesty do českých příhraničních oblastí Bavorský předseda vlády Marcus Söder představil ve spolupráci se svým saským...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Co nového přinese rok 2021?

Finance, Informace

Práce v Německu přehledně: Rok 2021 přináší zjednodušení zdravotního pojištění, nižší daně a vyšší mzdy Prostřednictvím jednoho z našich starších...

Čtěte dále >

Bavorsko zavádí respirátory v obchodech i testování pendlerů

Informace

Povinné respirátory i testování pendlerů: Bavorsko zpřísňuje protiepidemická opatření Od pondělí 18. ledna platí v Bavorku povinnost nosit respirátory FFP2...

Čtěte dále >

Testování pendlerů bude možné i na pobočkách Starke Jobs

Informace, O Starke Jobs

Testování pendlerů na Covid-19 nově možné i na pobočkách Starke Jobs V pátek 8. ledna jednal ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Čtěte dále >

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup, čelí za to kritice

Informace

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup na území státu, čelí za to ostré kritice Od 31. prosince mohou lidé z rizikových...

Čtěte dále >

Lockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Informace

Německo vstupuje do lockdownu, pravidla pro lockdown v Sasku platí do 10. ledna Od pondělí 14. prosince vstoupilo Sasko do...

Čtěte dále >

Testy na Covid-19 absolvujte v Německu

Informace

Náš blog Ostatní uživatelé také hledali:

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu doplňuje nově příspěvek na mobilitu

Finance, Informace

Dojíždějící do Německa mohou uplatnit příspěvek na dopravu, pro lidi s nízkými příjmy zavádí Německo od roku 2021 příspěvek na...

Čtěte dále >

Dodatečný příspěvek na zdravotní pojištění vzroste o 0,2 procenta

Finance

Chcete si text nechat přečíst?                         Průměrný dodatečný příspěvek...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

[/vc_column_text]

Zanechat komentář

Please follow & like us :)

Whatsapp

Please follow & like us :)

Whatsapp