Doktor je v Německu oblíbená profese, alespoň mezi lékaři ze zahraničí
Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Publikováno: 1. října 2019 – Před devíti lety zahájili čeští lékaři bojkot pracovních podmínek ve zdravotnictví. Reagovali na výrazný nepoměr mezi českými a zahraničními platy. Doktor v Čechách dosáhl na dvojnásobek tehdejší průměrné mzdy pouze za předpokladu vysokého pracovního nasazení. Základní mzda na pozici doktor absolvent přitom v České republice dosahovala stěží patnácti tisíc korun čistého. Za stejných podmínek si však mladí doktoři v Německu vydělali více než 50 tisíc. Doktor si ale v Německu běžně přijde i na dvojnásobek.
Ročně odejde z České republiky na 200 absolventů a zhruba stejný počet kvalifikovaných lékařů do zahraničí. V roce 2018 už počet zahraničních lékařů v Sasku činil 14 procent. Pocházeli z 98 různých zemí a nejvíce jich přišlo právě z České republiky, a to zhruba 389. Počet chybějících doktorů nahrazuje chybějící německé kolegy, kteří za lepšími podmínky odcházejí především do Švýcarska nebo Velké Británie. Německá vláda se nyní této pracovní migraci snaží dát určitý řád.
Každý doktor, který odejde do zahraničí, ve své vlasti chybí
Na přelomu roku k tomu německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl v rozhovoru pro švýcarské noviny Blick am Sonntag své obavy z důsledku migrace lékařů: „Němečtí doktoři odcházejí do Švýcarska, jejich místa obsazují lékaři z Polska. V Polsku pak lékaři logicky chybí.“ V zásadě ale nehodlá zpochybňovat právo na svobodu pohybu v rámci evropského bloku, důrazně však žádá regulaci odchodu lékařů z vlastní země do zahraničí.
V tuzemských podmínkách se za formu zamezení odchodu lékařů do zahraničí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha považuje například zavedení závazků nebo výsluh. Jednou z forem závazků je například výplata stipendia krajem, pokud se student medicíny zaváže v daném kraji po určitou dobu pracovat. V Karlovarském kraji zase přišli s nabídkou náborových příspěvků ve výši 400 tisíc a služebním autem a bytem k dispozici, pokud mladý doktor v kraji zůstane. Stejně tak by ale podle něj měl každý doktor povinně sloužit služby na pohotovosti nebo noční služby. Ani o jedno český doktor nejeví zájem.
Zdravotníky má v Čechách udržet příslib výsluh nebo závazky
Stejný otazník visí i nad setrváním zdravotních sester v některém z českých zdravotnických zařízení. Podle údajů ministerstva zdravotnictví vzrostly platy sester o 27 procent na průměrných 36 tisíc korun, ve větších nemocnicích dokonce na 40 tisíc. Stát navíc plánuje poskytnout sestrám příspěvky na bydlení nebo výplatu výsluh podobně jako je tomu u vojáků nebo policistů. Přesto ale zdravotní sestry i nadále odcházejí do zahraničí. V sousedním Německu se plat zdravotní sestry v základu pohybuje mezi 2000 až 3500 euro.
Podobně jsou na tom i pečovatelky. Ty sice v Německu na tak vysoké platy jako doktor nebo zdravotní sestra nedosáhnou, přesto i ony si mohou za méně práce přijít na slušné peníze. Potvrzuje to i Michaela, která do Německa za prací odešla již před devíti lety. „Po vysoké škole jsem nastoupila jako pečovatelka v domově důchodců. S prvním platem přišlo rozčarování, stačil sotva na základní výdaje. Po roce jsem proto odešla do Německa, kde jsem nastoupila za trojnásobnou základní mzdu. I pozdější těhotenství jsem prožívala jinak, především bez obav, že budu po mateřské pořád v práci, abych vydělala na základní potřeby“ říká Michaela.
O odchodu zdravotníků česká vláda ví, neumí na něj ale flexibilně reagovat
Problematiku nízkého zájmu o obor pečovatelství potvrdil v loňském roce také bývalý mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek. „U pečovatelek jsme nezaznamenali markantní odchod do zahraničí. Jsme si ale vědomi jejich odlivu do jiných oborů a profesí, a to právě z důvodu nedostatečného finančního ohodnocení,“ uvedl v rozhovoru pro server iDNES.cz Sulek.
Podle statistik ministerstva zdravotnictví zvažuje odchod ze zdravotnictví až třetina pracovníků. Na vině je především nedostatečné finanční ohodnocení, zdravotníci jej řeší nejen odchodem do zahraničí, ale také změnou profese. V Karlovarském kraji pečoval v roce 2016 jeden doktor až o tři tisíce pacientů. Ministerstvo práce a sociálních věcí o těchto problémech zdravotnictví ví. Efektivní způsob, jak zabránit odlivu lékařů a zdravotníků z medicínského prostředí v Čechách, však nemá.
Náš blog
Prostřednictvím našeho blogu dostanete mnoho užitečných informací. Sice nejsou tak kuriózní, je v něm ale dost zajímavostí. V běžném životě se vám budou jistě hodit.
Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...
Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj k upozornění na nesprávné...
You are currently viewing a placeholder content from Facebook. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.