Dodatečný příspěvek na zdravotní pojištění vzroste o 0,2 procenta
Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Publikováno: 4. listopadu 2020 – Odvody na zdravotní pojištění v Německu činí konstantně 14,6 procenta příjmu. Zaměstnanec však hradí pouze jednu polovinu této sumy, druhou doplácí zaměstnavatel. Vedle povinných odvodů zaměstnanci ještě doplácejí takzvaný dodatečný příspěvek. Ten od ledna roku 2021 vzroste o 0,2 procenta.
Dodatečný příspěvek v Německu jako podíl pojištěnců na nákladech pojišťovny
Dodatečný příspěvek byl v systému německého zdravotního pojištění schválen od roku 2015. Díky dodatečnému příspěvku se daří navyšovat příjmy zdravotních pojišťoven na pokrytí dalších výdajů. Je také určen na podporu hospodářské soutěže mezi pojišťovnami v Německu a v neposlední řadě slouží jako nástroj toho, aby si pojištěnci uvědomovali vlastní podíl na vynakládaných prostředcích na léčbu.
Rozdíly v příspěvcích se mezi pojišťovnami pohybují v desetinách procent
Výši dodatečného příspěvku si zdravotní pojišťovny v Německu určují sami. Jeho výše je uváděna jako procentuální část hrubé mzdy a musí být schválena kontrolním orgánem dozorujícím zdravotní pojišťovny. Dodatečné příspěvky pro jednotlivé pojišťovny se tak od sebe liší v desetinách procenta. Dodatečný příspěvek je pro všechny pojištěnce stejný, jeho výše se tedy nemění v závislosti na výši příjmu, kdy by například lidé s příjmy od určit é částky museli odvádět vyšší část svých příjmů pojišťovně.
Dodatečný příspěvek pojištěnců dorovnává schodky pojišťoven. Díky němu mohou pojištěnci čerpat na léčbu finance v plném rozsahu, na byrokracii a hospodářskou soutěž tak peníze z jejich zákonných odvodů nejdou.
Schodek musí pojišťovny vyrovnat, chyběly by finance na léčebné procedury
V roce 2020 činí průměrná výše dodatečného příspěvku 1,1 procenta příjmu pojištěnce. Nejnižší dodatečný příspěvek v roce 2020 odváděli pojištěnci Komerční zdravotní pojišťovny, a to ve výši 0,39 procent hrubé mzdy. Naopak nejvyšší dodatečné odvody v hodnotě 1,60 procent účtuje zdravotní pojišťovna BKK WMF. Německé zdravotní pojišťovny se v roce 2020 propadly do celkové ztráty 16 miliard euro. Část nákladů na pokrytí schodku vynaloží ze státního rozpočtu německá vláda. Navýšit příjmy musí zdravotní pojišťovny také navýšením dodatečného příspěvku. Bez tohoto kroku hrozí další finanční propad pojišťoven v roce 2021 o 200 miliard euro.
Dodatečný příspěvek může být důvodem k výpovědi pojištění ze strany pojištěnce
Dodatečný příspěvek zdravotního pojištění je uváděn jako průměrná výše dodatečných příspěvků, jaké si zdravotní pojišťovny stanovily. Pojištěnci, kteří platí příspěvek s vyšší než průměrnou sazbou, musí být vždy ze strany své německé zdravotní pojišťovny předem seznámeni s výší dodatečného příspěvku pro následující rok.
Výpověď ze zdravotního pojištění
Německé zákony umožňují pojištěncům změnit zdravotní pojišťovnu v době, kdy jejich stávající zveřejní novou výměru dodatečného příspěvku. Pokud s novou sazbou nesouhlasíte, máte právo podat výpověď ze zdravotního pojištění. Aby byla výpověď přijata, musíte být u stávající zdravotní pojišťovny v Německu pojištěni alespoň 18 měsíců a výpověď musíte zdravotní pojišťovně doručit písemně nejpozději k poslednímu dni prvního měsíce, ve kterém začala nová sazba platit.
Navýšení dodatečného příspěvku pro zdravotní pojišťovny v Německu neplánují všechny pojišťovny, v průměru však v roce 2021 vzroste na hodnotu 1,3 procenta hrubé mzdy pojištěnce. Dodatečné příspěvky pro rok 2021 zveřejní pojišťovny nejpozději v prvním měsíci, ve kterém začne nový dodatečný příspěvek platit.
Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...
You are currently viewing a placeholder content from Facebook. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.