Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde…

Publikováno: 19. srpna 2021 – Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla být ta pravá pro vás, poslali jste životopis a teď čekáte, až se vám někdo ozve. V tom lepším případě vám přijde zamítavé stanovisko během pár hodin. V tom horším uběhnou dny, týdny a odpověď nepřichází. Co s tím, abyste si nemuseli říct „hledám práci v Německu marně“?

Najít si práci nejen v Německu není otázkou jednoho dne

S hledáním práce v Německu je to stejné jako v Česku. Uchazečů je více než volných pracovních pozic, personalisté se probírají stohy životopisů, vybírají, koho pozvou na pohovor na aktuálně vypsané výběrové řízení, komu nabídnou podle kvalifikace jinou pozici, koho si odloží na později a komu rovnou dají vědět, že jejich úspěch při hledání práce v Německu nemohou ani při nejlepší vůli zajistit. Práce personalistů dalece přesahuje hranice jejich pracovní doby. Mezi tříděním příchozích životopisů musí zvládnout pohovory s uchazeči, péči o stávající zaměstnance i odpovědi na množící se dotazy na sociálních sítích nebo v mailových schránkách.

Nesplňujete některý z požadavků? Vaše šance najít si práci v Německu se rapidně snižuje

Požadavky na uchazeče, které inzerce nabídek práce v Německu (a nejen tam) obsahuje, jsou jen výčtem základních předpokladů. Abyste se dostali do užšího kola výběru a byli pozváni na osobní pohovor, musíte je zpravidla splnit všechny. Požadavky, které se v inzerátech dočtete, jsou požadavkem zaměstnavatele, nikoli personalisty. Personalisté tedy nemohou z těchto požadavků ustoupit, ani kdyby chtěli. Co byste tedy měli splňovat, abyste byli úspěšní při hledání práce v Německu? Proč jsou tyto požadavky tak důležité a co všechno se schovává za univerzálním „Litujeme, ale na inzerovanou pozici byl vybrán jiný uchazeč“?

1. Znalost němčiny

Němčina je v Německu určitě zásadním požadavkem. Vaším každodenním úkolem bude komunikovat v němčině. Nemusíte mít ale znalosti na úrovni zkušeného rétora. Bohatě postačí, když vaše jazykové znalosti němčiny pokryjí potřebu denní komunikace ohledně vašich pracovních povinností, žádanky o dovolenou nebo uvolnění k lékaři. A nemusíte přitom mluvit gramaticky bez chyby, i slovesům v infinitivu a špatnému skloňování budou Němci rozumět. Stydíte se za svou němčinu? Vzpomeňte na vaše setkání s cizincem, který se učí česky. Smějete se mu? Určitě ne. Ani vám se nikdo nebude smát, pokud budete lovit v paměti slovíčka nebo ve větě špatně poskládáte slova.

Do Německa alespoň se základy němčiny

Zaměstnavatelé požadují znalosti němčiny od úrovně A2, což odpovídá mírně pokročilým znalostem. A to je pro mnoho uchazečů dobrá zpráva! Mluvčí na této úrovni rozumí větám a často používaným výrazům, které se vztahují k tématům, které se jich bezprostředně týkají (rodina, práce, volný čas…). Dokáže o těchto tématech jednoduchým způsobem mluvit. Je tedy jasné, že na pozice nevyžadující nijak obsáhlou komunikaci na pracovišti, tato úroveň postačí. Čím výše ale kariérně míříte, tím lepší němčinu musíte ovládat. Budete jednat s obchodními partnery? Budete jednat s koncovými zákazníky? Pak potřebujete úroveň němčiny minimálně B2. Nevíte, jak si stojíte? Zkuste si náš online test němčiny.

Hledám práci v Německu bez znalosti němčiny

Znáte někoho, kdo v Německu pracuje a německy umí sotva pozdravit? I to je možné. Pokud nepracuje s nikým německy mluvícím, ale má za sebou ohromující kariéru, úchvatnou němčinu nejspíš vůbec nepotřebuje. Takové zaměstnance byste ale spočítali na prstech jedné ruky. Nenechte se zmást, pokud vám někdo tvrdí, že pracuje v německé firmě mezi Němci a němčinu tam vůbec nepotřebuje. Buď je jeho pracovní místo jen dočasné po dobu největšího náporu zakázek a za pár týdnů bude novou práci hledat znovu, anebo se zkrátka přeci jen německy domluví.

2. Vlastní auto na dojíždění a řidičský průkaz

Pokud hledáte práci v Sasku na denní dojíždění, jedním z požadavků bude požadavek na vlastní auto a řidičský průkaz. Tímto požadavkem si zaměstnavatelé zajišťují, že zaměstnanci budou mít vždy možnost do práce dorazit. Nemáte auto nebo papíry, ale máte v plánu jezdit ve skupině jedním autem s jinými kolegy? I kdyby se vám podařilo dostat se na stejnou směnu, jakým způsobem máte zajištěnu dopravu do práce v případě, že váš řidič náhle onemocnění nebo odjede na dovolenou? V případě, že onemocní řidič čtyřčlenné posádky, nedorazí na směnu nikoli jeden, ale hned čtyři lidé. A to pak komplikuje výrobu. Zaměstnavatel si také může v takové situaci neřidiče nebo zaměstnance bez aut zapsat do kolonky „nespolehliví“ a v případě, že bude muset snižovat stavy, budou první, koho propustí.

hledám práci v německu

Do práce za hranicemi se veřejnou dopravou pohodlně nedostanete, proto je požadavek zaměstnavatelů na vlastní auto běžná věc.

Zajištění přepravy z Česka do Německa bývá ze strany zaměstnavatele velkou výjimkou

A jak se to má se svozem zaměstnanců? V Česku jsme si již zvykli, že velké firmy zajišťují dopravu zaměstnanců ze vzdálenějších oblastí. Je to ale pouze jejich vůle. Německé firmy možnost svozu z Česka zpravidla nezajišťují, neboť by se českým zaměstnancům vzhledem k jejich nízkému počtu a rozložení do třísměnného provozu finančně nevyplatila. Proto nechávají dopravu na nich. A protože do Německa jezdí z Česka hromadná doprava jen ve velmi osekané časy, nejeví se ani doprava autobusem nebo vlakem jako ideální možnost. Nejen že by vás několikahodinové dojíždění do obce čtyřicet kilometrů od vašeho bydliště brzy přestalo bavit, ale také proto, že pokud autobus o jedinou minutu nestihnete, na šichtu už ten den nedorazíte vůbec.

Část nákladů na dojíždění pokryje příspěvek na dojíždění

Hlavně v oblastech kolem hranic najdete nabídky práce jen na každodenní dojíždění. Ještě než pošlete životopis jako důkaz zájmu o práci v Německu, zvažte, zda se vám dojíždění z místa vašeho bydliště vyplatí. V Německu se sice platí příspěvek na dojíždění, který vám kompenzuje část nákladů, ovšem čas, který na cestě strávíte, má hodnotu penězi nevyčíslitelnou. Máte rodinu? Před tím, než začnete práci v Německu shánět, proberte s nimi, zda to bez vás zvládnou. Máte vlastní zájmy, stavíte dům, píšete blog nebo provozujete úplně jiné aktivity? Ujasněte si, zda vám dojíždění nebude zasahovat do osobního života.

3. Nástup je často požadován ihned

Výpovědní lhůty v Německu trvají kratší dobu, než lhůty v Česku. Než se informace o odchodu zaměstnance v Německu dostane až k personalistovi, který sepíše inzerát a zahájí nábor, končící zaměstnanec už nastupuje na jednu ze svých posledních směn. Přijmout nového zaměstnance je tak pro personalistu během na velmi krátkou trať. Pokud tedy máte v Česku pracovní poměr, může vaše dvouměsíční výpovědní lhůta komplikovat hledání práce v Německu. Pokud hledáte práci ve fabrice na pozici operátora, mějte na paměti, že o tyto nekvalifikované pracovní pozice je mezi Čechy největší zájem a konkurence je tedy veliká. Pokud budete mít možnost nastoupit ihned (což bývá skutečně ihned, někdy ještě téhož dne), máte velkou konkurenční výhodu.

4. Odborná kvalifikace / požadavky na kvalifikaci

Ačkoli se může zdát, že formulace „Budu dělat cokoli, rád se přiučím něčemu novému“ personalisty oslní, je tomu přesně naopak. Valná většina nabídek práce je určena lidem s konkrétní kvalifikací, kterou už do společnosti vnesou. Personalista navíc rád uslyší, co umíte a jaký obor je vám blízký. Pracovala jste dvanáct let jako účetní a teď půjdete klidně na tři směny do fabriky? Je velký předpoklad, že vás to velmi rychle přestane naplňovat. Našli jste inzerát na pozici svářeče, svářečku jste nikdy nedrželi v ruce, ale nevadí vám to, práci prostě potřebujete a rádi se necháte zaučit? Věřte, že takhle jednoduché to není.

Zaměstnavatelé obvykle nemají zájem o uchazeče, kteří v daném oboru ještě nikdy nepracovali. Zaučit zaměstnance a zaplatit mu školení na zvýšení odbornosti je finančně nákladné a hrozí, že by takový zaměstnanec s právě dokončenou kvalifikací vzal jednoduše kramle. To ale vůbec neznamená, že nemáte vůbec žádnou šanci. Personalisté vědí, že někdy si člověk pracující s lidmi nebo na manažerské pozici zkrátka jen potřebuje nějakou dobu odpočinout od práce, na kterou myslí hned ráno po probuzení. Výhodou je, pokud se domluvíte německy a z vašeho životopisu je patrné, že nejste fluktuant, který mění zaměstnání co tři měsíce. Pracovat třeba jako operátor výroby v Německu navíc může být skvělá startovní pozice pro další kariéru v jiné zemi.

hledám práci v německu

Dosáhli jste v Česku nějakého kariérního cíle a v Německu chcete začít nový život? Hledejte si práci adekvátní vašim schopnostem.

Litujeme, byl vybrán jiný kandidát

Asi každý, kdo se někdy ucházel o práci (nejen v Německu), se setkal s odpovědí, že firma vybrala jiného kandidáta, který lépe vyhovoval jejich požadavkům. Napadlo vás někdy, že i vy jste splňovali všechny výše uvedené předpoklady, ale ani jste nedostali šanci předvést se na pohovoru? Na vině může být klidně i špatně sepsaný životopis. Anebo zkrátka podmínky splňovalo více uchazečů, ovšem vybrán mohl být pouze jeden. To však ale neznamená, že personalista o vašich schopnostech pochybuje. Někdy je to přesně naopak: Personalista by vás třeba raději viděl na jiné pozici, ovšem on sám její obsazení zatím žádným náborem neřeší. Proto vám dává prostor poohlédnout se po jiné práci a nebrzdí vás tím, že byste čekali v naději, že v příštích týdnech nastoupíte do nové práce.

Hledám práci, poslal jsem životopis, ale neozval se vůbec nikdo

Popravdě, tohle je ta lepší varianta. Znamená to, že sice jste se personalistům nezdáli jako vhodní kandidáti na konkrétní pozici, ale splňujete jiné předpoklady, které by se mohly hodit do jiného výběrového řízení. V takovém případě vytížení personalisté zkrátka nemají mezi všemi svými meetingy čas informovat každého, kdo životopis pošle, o tom, že jeho životopis ukládají pro pozdější použití. Neberte si to proto osobně, z praxe víme, že s takovými životopisy personalisté opravdu pracují. Ve chvíli, kdy dostanou za úkol najmout nového zaměstnance, nejprve znovu pročítají takto uložené životopisy. Je to totiž rychlejší a ekonomičtější cesta, než vypisování nových inzerátů.

Co můžete sami udělat, abyste si nemuseli říct „hledám práci v Německu a nikam to nevede“?

V první řadě neklesejte na mysli. Pokud vás náboráři odmítnou, zjistěte od nich důvod. Je třeba zapracovat na němčině? Věnujte se studiu němčiny. Pokud nemáte na kurzy čas, můžete se v němčině zdokonalit i sami ve volných chvílích. Nemáte peníze na pořízení spolehlivého auta, a proto jste ze seznamu uchazečů vyřazeni? Poptejte se u známých, třeba někdo ví o levném dlouhodobém pronájmu auta. Pokud je na vině absence řidičského průkazu, pak je to skutečně značné omezení, ovšem ani to není nic, co by se nedalo změnit.

Co tedy dělat, pokud se ucházíte o práci v Německu, ale nedaří se vám zaměstnání najít? Pokud přesto splňujete všechny požadavky, na vině může být třeba váš životopis, který personalistu na první pohled nezaujme. Vytvořit si ho přitom můžete i online. Nevíte, zda nebude lepší životopis v němčině? Na některá místa určitě ano, zvlášť pokud se ucházíte o práci přímo u firmy. Dostali jste už pozvánku na pohovor a chcete na něm zaujmout? Věnujte čas přípravě na pohovor. My vám k tomu budeme držet palce.

Náš blog

Test Leben in Deutschland

Informace

Test Leben in Deutschland - Cesta k německému občanství Publikováno: 29. února 2024 - Každý, kdo žádá o německé občanství,...

Čtěte dále >

Nejčastější důvody pro Abmahnung

Informace, Kariéra

Nejčastější důvody pro Abmahnung Publikováno: 23. února 2024 - Abmahnung neboli písemná výtka zaměstnavatele na pracovišti je zvláště nepříjemná věc....

Čtěte dále >

Kdy je Abmahnung neplatné?

Informace, Kariéra

Kdy je Abmahnung neplatné? Publikováno: 15. února 2024 - Vytýkací dopis zaměstnavatele adresovaným zaměstnanci v pracovním poměru představuje důležitý nástroj...

Čtěte dále >

Nezdanitelná část základu daně v Německu

Finance

Nezdanitelná část základu daně v Německu - jak si snížit daně? Publikováno: 15. února 2024 - Platit daně musíme všichni....

Čtěte dále >

IAP v Německu

Finance, Informace

Inflationsaus- gleichsprämie v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Inflationsausgleichsprämie (IAP) v Německu představuje významné opatření německé vlády, které má...

Čtěte dále >

Mateřská dovolená v Německu

Finance, Informace, Rodina, Zdraví

Mateřská dovolená v Německu Publikováno: 8. února 2024 - Ve vyspělých zemích patří ochrana těhotných žen a novopečených matek k...

Čtěte dále >

Proces vrácení daní z Německa

Finance

Vrácení daní z Německa - Nesouhlasíte s daňovým výměrem finančáku? Víme, co dělat Publikováno: 3. února 2024 - Podat daňové...

Čtěte dále >

Návrat do práce v Německu po pracovní neschopnosti

Kariéra, Nezařazeno, Zdraví

Návrat do práce v Německu po dlouhodobé pracovní neschopnosti Publikováno: 1. února 2024 - Dlouhodobá pracovní neschopnost je zásahem do...

Čtěte dále >

Práce v Německu – Jde to i bez vzdělání?

Kariéra

Uznání vzdělání jako nutnost práce v Německu? Publikováno: 29. ledna 2024 - Školské systémy se v různých zemích světa liší....

Čtěte dále >

Přestávky v práci v Německu

Informace, Kariéra, Zdraví

Přestávky v práci v Německu Publikováno: 17. ledna 2024 - Našli jste si v práci v Německu, ale máte pocit,...

Čtěte dále >

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce?

Informace, Zdraví

Nemoc a nachlazení: S virózou do práce? Publikováno: 10. ledna 2024 - Snad každému z nás se to někdy stalo:...

Čtěte dále >

Únava z práce jako zabiják radosti ze života

Volný čas, Zdraví

Únava z práce jako zabiják radosti ze života Publikováno: 8. ledna 2024 - Odvěké souboje manuálně pracujících s lidmi v...

Čtěte dále >

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu

Informace, Kariéra

Abmahnung a Aufhebungsvertrag v Německu Publikováno: 2. ledna 2024, aktualizováno: 31. ledna 2024 - Předložil vám zaměstnavatel v Německu Abmahnung...

Čtěte dále >

Oborová minimální mzda v Německu v roce 2024

Finance

Oborová minimální mzda v Německu - Úplný seznam pro rok 2024 Publikováno: 21. prosince 2023 - Minimální mzda v Německu...

Čtěte dále >

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024

Informace, Volný čas

Buß- und Bettag a státní svátky v Německu 2024 Publikováno: 10. prosince 2023 - Ani v roce 2024 nepřijdeme o...

Čtěte dále >

Formulář A1, S1 a další pro pendlery – Práce v Německu

Informace

Formulář A1, S1 a další týkající práce v Německu Publikováno: 1. prosince 2023 - S nástupem do první práce v...

Čtěte dále >

Pět důvodů, proč si vybrat personální agentury v Německu

Informace, O Starke Jobs

Pět výhod hledání práce prostřednictvím personální agentury v Německu Publikováno: 15. listopadu 2023 - Trh práce v Německu, ale nejen...

Čtěte dále >

Platy v Německu v roce 2024: Vyšší minimální mzda

Finance, Informace

Platy v Německu - co přinese rok 2024? Aktualizováno: 11. prosince 2023 - V posledních letech dochází v Německu k...

Čtěte dále >

Práce v Německu se Starke Jobs

Informace, Kariéra, O Starke Jobs

Jak funguje práce přes agenturu v Německu prostřednictvím Starke Jobs? Publikováno: 18. října 2023, aktualizováno 26. ledna 2024 - Zejména pro...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem

Informace

Německo zavádí kontroly na hranicích, potrvají nejméně deset dní Publikováno: 17. října 2023 - Z Polska, Česka a Švýcarska se...

Čtěte dále >

Příprava na pohovor – Tipy a triky, jak uspět u pohovoru

Kariéra

Příprava na pohovor - Tipy a triky Datum poslední aktualizace: 5. října 2023 - Zareagovala firma na váš životopis a...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu od ledna 2024 znovu poroste

Finance, Informace

Minimální mzda v Německu znovu stoupne Publikováno: 12. září 2023 - Rok 2024 ještě zdaleka nezačal a už přichází poslové...

Čtěte dále >

Kündigung v Německu: Sperrzeit se může týkat i pendlerů

Finance, Informace

  Kündigung: Výpověď v Německu s sebou nese Sperrzeit Datum poslední aktualizace: 4. října 2023 - Němci si na zaměstnanost...

Čtěte dále >

Příspěvek na péči v Německu od července vzroste

Informace, Zdraví

Příspěvek na péči v Německu se od července mění, na změně můžete vydělat Publikováno: 7. srpna 2023 - 16. června...

Čtěte dále >

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí?

Informace, Kariéra, Zdraví

Těhotenství a zkušební doba v Německu: Platí ochrana před výpovědí? Publikováno: 24. července 2023 - Pracujete v Německu a chystáte...

Čtěte dále >

Celozávodní dovolená v Německu – otázky a odpovědi

Informace

Celozávodní dovolená: Kdy může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům dovolenou Publikováno: 28. června 2023 - Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na...

Čtěte dále >

Zásada rovnosti Equal Pay a platy v Německu

Finance, Informace

Equal Pay - Stejné platy v Německu v agentuře jako ve firmě Publikováno: 21. června 2023 - Zásada Equal Pay...

Čtěte dále >

Formulář A1 – Souběh zaměstnání ve dvou státech

Finance, Informace, Kariéra

K práci v Německu ještě jednu v Česku? Ano, ale potřebujete formulář A1 Publikováno: 31. května 2023 - Pracujete v...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu by mohla stoupnout na 14 €

Finance, Informace

Komise v létě projedná návrh na zvýšení minimální mzdy v Německu na 14 € Publikováno: 19. dubna 2023 - Není...

Čtěte dále >

Příspěvky na dítě v Německu – Kinderzuschlag, Kinderfreibetrag a další

Finance, Rodina

Kinderfreibetrag, Kinderzuschlag, Bürgergeld - znáte příspěvky na dítě v Německu? Publikováno: 18. dubna 2023, aktualizováno 26. února 2024 - Když...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář