Nabídka práce v Německu - Starke JobsPráce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Whatsapp

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde…

Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla být ta pravá pro vás, poslali jste životopis a teď čekáte, až se vám někdo ozve. V tom lepším případě vám přijde zamítavé stanovisko během pár hodin. V tom horším uběhnou dny, týdny a odpověď nepřichází. Co s tím?

Najít si práci nejen v Německu není otázkou jednoho dne

S hledáním práce v Německu je to stejné jako v Česku. Uchazečů je více než volných pracovních pozic, personalisté se probírají stohy životopisů, vybírají, koho pozvou na pohovor na aktuálně vypsané výběrové řízení, komu nabídnou podle kvalifikace jinou pozici, koho si odloží na později a komu rovnou dají vědět, že jejich úspěch při hledání práce v Německu nemohou ani při nejlepší vůli zajistit. Práce personalistů dalece přesahuje hranice jejich pracovní doby. Mezi tříděním příchozích životopisů musí zvládnout pohovory s uchazeči, péči o stávající zaměstnance i odpovědi na množící se dotazy na sociálních sítích nebo v mailových schránkách.

Nesplňujete některý z požadavků? Vaše šance najít si práci v Německu se rapidně snižuje

Požadavky na uchazeče, které inzerce nabídek práce v Německu (a nejen tam) obsahuje, jsou jen výčtem základních předpokladů. Abyste se dostali do užšího kola výběru a byli pozváni na osobní pohovor, musíte je zpravidla splnit všechny. Požadavky, které se v inzerátech dočtete, jsou požadavkem zaměstnavatele, nikoli perosnalisty. Personalisté tedy nemohou z těchto požadavků ustoupit, ani kdyby chtěli. Co byste tedy měli splňovat, abyste byli úspěšní při hledání práce v Německu? Proč jsou tyto požadavky tak důležité a co všechno se schovává za univerzálním „Litujeme, ale na inzerovanou pozici byl vybrán jiný uchazeč“?

1. Znalost němčiny

Němčina je v Německu určitě zásadním požadavkem. Vaším každodenním úkolem bude komunikovat v němčině. Nemusíte mít ale znalosti na úrovni zkušeného rétora. Bohatě postačí, když vaše jazykové znalosti němčiny pokryjí potřebu denní komunikace ohledně vašich pracovních povinností, žádanky o dovolenou nebo uvolnění k lékaři. A nemusíte přitom mluvit gramaticky bez chyby, i slovesům v infinitivu a špatnému skloňování budou Němci rozumět. Stydíte se za svou němčinu? Vzpomeňte na vaše setkání s cizincem, který se učí česky. Smějete se mu? Určitě ne. Ani vám se nikdo nebude smát, pokud budete lovit v paměti slovíčka nebo ve větě špatně poskládáte slova.

Do Německa alespoň se základy němčiny

Zaměstnavatelé požadují znalosti němčiny od úrovně A2, což odpovídá mírně pokročilým znalostem. A to je pro mnoho uchazečů dobrá zpráva! Mluvčí na této úrovni rozumí větám a často používaným výrazům, které se vztahují k tématům, které se jich bezprostředně týkají (rodina, práce, volný čas…). Dokáže o těchto tématech jednoduchým způsobem mluvit. Je tedy jasné, že na pozice nevyžadující nijak obsáhlou komunikaci na pracovišti, tato úroveň postačí. Čím výše ale kariérně míříte, tím lepší němčinu musíte ovládat. Budete jednat s obchodními partnery? Budete jednat s koncovými zákazníky? Pak potřebujete úroveň němčiny minimálně B2. Nevíte, jak si stojíte? Zkuste si náš online test němčiny.

Hledám práci v Německu bez znalosti němčiny

Znáte někoho, kdo v Německu pracuje a německy umí sotva pozdravit? I to je možné. Pokud nepracuje s nikým německy mluvícím, ale má za sebou ohromující kariéru, úchvatnou němčinu nejspíš vůbec nepotřebuje. Takové zaměstnance byste ale spočítali na prstech jedné ruky. Nenechte se zmást, pokud vám někdo tvrdí, že pracuje v německé firmě mezi Němci a němčinu tam vůbec nepotřebuje. Buď je jeho pracovní místo jen dočasné po dobu největšího náporu zakázek a za pár týdnů bude novou práci hledat znovu, anebo se zkrátka přeci jen německy domluví.

2. Vlastní auto na dojíždění a řidičský průkaz

Pokud hledáte práci v Sasku na denní dojíždění, jedním z požadavků bude požadavek na vlastní auto a řidičský průkaz. Tímto požadavkem si zaměstnavatelé zajišťují, že zaměstnanci budou mít vždy možnost do práce dorazit. Nemáte auto nebo papíry, ale máte v plánu jezdit ve skupině jedním autem s jinými kolegy? I kdyby se vám podařilo dostat se na stejnou směnu, jakým způsobem máte zajištěnu dopravu do práce v případě, že váš řidič náhle onemocnění nebo odjede na dovolenou? V případě, že onemocní řidič čtyřčlenné posádky, nedorazí na směnu nikoli jeden, ale hned čtyři lidé. A to pak komplikuje výrobu. Zaměstnavatel si také může v takové situaci neřidiče nebo zaměstnance bez aut zapsat do kolonky „nespolehliví“ a v případě, že bude muset snižovat stavy, budou první, koho propustí.

hledám práci v německu

Do práce za hranicemi se veřejnou dopravou pohodlně nedostanete, proto je požadavek zaměstnavatelů na vlastní auto běžná věc.

Zajištění přepravy z Česka do Německa bývá ze strany zaměstnavatele velkou výjimkou

A jak se to má se svozem zaměstnanců? V Česku jsme si již zvykli, že velké firmy zajišťují dopravu zaměstnanců ze vzdálenějších oblastí. Je to ale pouze jejich vůle. Německé firmy možnost svozu z Česka zpravidla nezajišťují, neboť by se českým zaměstnancům vzhledem k jejich nízkému počtu a rozložení do třísměnného provozu finančně nevyplatila. Proto nechávají dopravu na nich. A protože do Německa jezdí z Česka hromadná doprava jen ve velmi osekané časy, nejeví se ani doprava autobusem nebo vlakem jako ideální možnost. Nejen že by vás několikahodinové dojíždění do obce čtyřicet kilometrů od vašeho bydliště brzy přestalo bavit, ale také proto, že pokud autobus o jedinou minutu nestihnete, na šichtu už ten den nedorazíte vůbec.

Část nákladů na dojíždění pokryje příspěvek na dojíždění

Hlavně v oblastech kolem hranic najdete nabídky práce jen na každodenní dojíždění. Ještě než pošlete životopis jako důkaz zájmu o práci v Německu, zvažte, zda se vám dojíždění z místa vašeho bydliště vyplatí. V Německu se sice platí příspěvek na dojíždění, který vám kompenzuje část nákladů, ovšem čas, který na cestě strávíte, má hodnotu penězi nevyčíslitelnou. Máte rodinu? Před tím, než začnete práci v Německu shánět, proberte s nimi, zda to bez vás zvládnou. Máte vlastní zájmy, stavíte dům, píšete blog nebo provozujete úplně jiné aktivity? Ujasněte si, zda vám dojíždění nebude zasahovat do osobního života.

3. Nástup je často požadován ihned

Výpovědní lhůty v Německu trvají kratší dobu, než lhůty v Česku. Než se informace o odchodu zaměstnance v Německu dostane až k personalistovi, který sepíše inzerát a zahájí nábor, končící zaměstnanec už nastupuje na jednu ze svých posledních směn. Přijmout nového zaměstnance je tak pro personalistu během na velmi krátkou trať. Pokud tedy máte v Česku pracovní poměr, může vaše dvouměsíční výpovědní lhůta komplikovat hledání práce v Německu. Pokud hledáte práci ve fabrice na pozici operátora, mějte na paměti, že o tyto nekvalifikované pracovní pozice je mezi Čechy největší zájem a konkurence je tedy veliká. Pokud budete mít možnost nastoupit ihned (což bývá skutečně ihned, někdy ještě téhož dne), máte velkou konkurenční výhodu.

4. Odborná kvalifikace / požadavky na kvalifikaci

Ačkoli se může zdát, že formulace „Budu dělat cokoli, rád se přiučím něčemu novému“ personalisty oslní, je tomu přesně naopak. Valná většina nabídek práce je určena lidem s konkrétní kvalifikací, kterou už do společnosti vnesou. Personalista navíc rád uslyší, co umíte a jaký obor je vám blízký. Pracovala jste dvanáct let jako účetní a teď půjdete klidně na tři směny do fabriky? Je velký předpoklad, že vás to velmi rychle přestane naplňovat. Našli jste inzerát na pozici svářeče, svářečku jste nikdy nedrželi v ruce, ale nevadí vám to, práci prostě potřebujete a rádi se necháte zaučit? Věřte, že takhle jednoduché to není.

Zaměstnavatelé obvykle nemají zájem o uchazeče, kteří v daném oboru ještě nikdy nepracovali. Zaučit zaměstnance a zaplatit mu školení na zvýšení odbornosti je finančně nákladné a hrozí, že by takový zaměstnanec s právě dokončenou kvalifikací vzal jednoduše kramle. To ale vůbec neznamená, že nemáte vůbec žádnou šanci. Personalisté vědí, že někdy si člověk pracující s lidmi nebo na manažerské pozici zkrátka jen potřebuje nějakou dobu odpočinout od práce, na kterou myslí hned ráno po probuzení. Výhodou je, pokud se domluvíte německy a z vašeho životopisu je patrné, že nejste fluktuant, který mění zaměstnání co tři měsíce. Pracovat třeba jako operátor výroby v Německu navíc může být skvělá startovní pozice pro další kariéru v jiné zemi.

hledám práci v německu

Dosáhli jste v Česku nějakého kariérního cíle a v Německu chcete začít nový život? Hledejte si práci adekvátní vašim schopnostem.

Litujeme, byl vybrán jiný kandidát

Asi každý, kdo se někdy ucházel o práci (nejen v Německu), se setkal s odpovědí, že firma vybrala jiného kandidáta, který lépe vyhovoval jejich požadavkům. Napadlo vás někdy, že i vy jste splňovali všechny výše uvedené předpoklady, ale ani jste nedostali šanci předvést se na pohovoru? Na vině může být klidně i špatně sepsaný životopis. Anebo zkrátka podmínky splňovalo více uchazečů, ovšem vybrán mohl být pouze jeden. To však ale neznamená, že personalista o vašich schopnostech pochybuje. Někdy je to přesně naopak: Personalista by vás třeba raději viděl na jiné pozici, ovšem on sám její obsazení zatím žádným náborem neřeší. Proto vám dává prostor poohlédnout se po jiné práci a nebrzdí vás tím, že byste čekali v naději, že v příštích týdnech nastoupíte do nové práce.

Hledám práci, poslal jsem životopis, ale neozval se vůbec nikdo

Popravdě, tohle je ta lepší varianta. Znamená to, že sice jste se personalistům nezdáli jako vhodní kandidáti na konkrétní pozici, ale splňujete jiné předpoklady, které by se mohly hodit do jiného výběrového řízení. V takovém případě vytížení personalisté zkrátka nemají mezi všemi svými meetingy čas informovat každého, kdo životopis pošle, o tom, že jeho životopis ukládají pro pozdější použití. Neberte si to proto osobně, z praxe víme, že s takovými životopisy personalisté opravdu pracují. Ve chvíli, kdy dostanou za úkol najmout nového zaměstnance, nejprve znovu pročítají takto uložené životopisy. Je to totiž rychlejší a ekonomičtější cesta, než vypisování nových inzerátů.

Co můžete sami udělat, abyste si nemuseli říct “hledám práci v Německu a nikam to nevede”?

V první řadě neklesejte na mysli. Pokud vás náboráři odmítnou, zjistěte od nich důvod. Je třeba zapracovat na němčině? Věnujte se studiu němčiny. Pokud nemáte na kurzy čas, můžete se v němčině zdokonalit i sami ve volných chvílích. Nemáte peníze na pořízení spolehlivého auta, a proto jste ze seznamu uchazečů vyřazeni? Poptejte se u známých, třeba někdo ví o levném dlouhodobém pronájmu auta. Pokud je na vině absence řidičského průkazu, pak je to skutečně značné omezení, ovšem ani to není nic, co by se nedalo změnit.

Co tedy dělat, pokud se ucházíte o práci v Německu, ale nedaří se vám zaměstnání najít? Pokud přesto splňujete všechny požadavky, na vině může být třeba váš životopis, který personalistu na první pohled nezaujme. Vytvořit si ho přitom můžete i online. Nevíte, zda nebude lepší životopis v němčině? Na některá místa určitě ano, zvlášť pokud se ucházíte o práci přímo u firmy. Dostali jste už pozvánku na pohovor a chcete na něm zaujmout? Věnujte čas přípravě na pohovor. My vám k tomu budeme držet palce.

Náš blog

O zvýšení minimální mzdy na 12 eur bude jednat vláda

Finance, Kariéra

Zvýšení minimální mzdy v Německu na 12 eur je na spadnutí Vítězství koaličních stran v zářijových volbách do německého parlamentu...

Čtěte dále >

Elektronická neschopenka v Německu

Finance, Zdraví

Elektronická neschopenka dorazila do Německa, ty české ale doručit nepůjde Do Německa dorazila elektronická neschopenka. Pilotní proces začne už během...

Čtěte dále >

Novinky v zákonech v Německu: Týkají se i pendlerů!

Informace, Volný čas

V říjnu vstoupí v Německu v platnost řada nových zákonů. Týkají se i vás? Německé zákony se mění, některé se...

Čtěte dále >

Karanténa pro neočkované nebude v Německu placená

Finance, Informace

Německo ruší placenou karanténu neočkovaných: Karanténa jen pro očkované, shodují se ministři Nejkontroverznější změnou v Německu za letošní rok je...

Čtěte dále >

Minimální mzda 12 € za hodinu? Uvidíme po volbách

Finance, Informace

Německé odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 12 euro Minimální mzda v Německu stoupla v červenci letošního roku na 9,60 €. Na...

Čtěte dále >

Tisíce aut čeká na čipy, automobilky přesto generují zisky

Informace

Nedostatek čipů zastavil výrobu nových aut, firmy se ale o práci nebojí Přestože německá ekonomika po koroně opět jede na...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Hledám práci, ale nedaří se mi. Proč?

Kariéra

Hledám práci v Německu! Ale nějak to nejde... Konečně jste narazili na nabídku práce v Německu, o které tušíte, že by mohla...

Čtěte dále >

Cestování do Německa: Výjimka pro pendlery má výjimku

Informace, Zdraví

Pravidla pro cestování do Německa opět zpřísňují, pendleři mají výjimku Od 1. srpna musí všechny osoby starší 12 let předložit...

Čtěte dále >

Koronavirus a trh práce v Německu

Kariéra

Koronavirus ovlivnil trh práce v Německu, firmy se ale stabilizovaly a další krize se nebojí I když koronavirus způsobil krizi...

Čtěte dále >

Pracovní neschopnost v Německu: Můžu během nemoci na dovolenou?

Informace, Kariéra

Pracovní právo v Německu: Jak se chovat během neschopenky? V Německu v zásadě platí tři základní pravidla pro nemocné zaměstnance: Kdo...

Čtěte dále >

Minimální mzda v Německu, důchody a Kindergeld 2021

Finance, Informace, Nezařazeno

Od července vyšší mzdy, vyšší důchody a další bonusový Kindergeld. Ovšem jen pro někoho. Pandemie koronaviru s sebou přinesla mnoho...

Čtěte dále >

Jak se připravit na pohovor a jak při něm uspět

Nezařazeno

Jak se připravit na pohovor nejen při hledání práce v Německu Hledání práce může být někdy trochu věda. Díky našemu...

Čtěte dále >

Životopis v němčině – jak ho napsat a kdy ho použít?

Kariéra

K čemu je dobrý životopis v němčině? Před časem jsme pro vás sepsali pár pravidel, kterými je dobré řídit se...

Čtěte dále >

Daně v Německu a daňové přiznání za rok 2020

Finance

Daně v Německu za rok 2020 musí podat každý, kdo byl v Kurzarbeitu Až do 31. července (resp. 2. srpna...

Čtěte dále >

Rozvolnění v Sasku pokračuje, lockdown ovlivňuje míra incidence

Informace

Míra incidence v Sasku klesá, od 31. května nastalo další rozvolnění Při cestování do Saska nezapomínejte na opatření, která v...

Čtěte dále >

Pendleři se brzy znovu dočkají volných cest za hranice

Informace

Česko už není na německém semaforu vysoce rizikovou zemí, od poloviny května by se pendleři nemuseli testovat vůbec Od 2....

Čtěte dále >

Bonusový Kindergeld vyplatí Německo rodinám i v roce 2021

Finance, Rodina

I v letošním roce obdrží rodiny bonusový příspěvek Kindergeld 10. března vstoupil v účinnost takzvaný třetí zákon o daňové podpoře...

Čtěte dále >

Kontroly na hranicích s Německem končí

Informace

Kontroly na hranicích s Německem končí, přesouvají se do vnitrozemí Kontroly osob vstupujících na území Saska a Bavorska z České...

Čtěte dále >

Státní svátky v Německu v roce 2021

Informace, Volný čas

Státní svátky v Německu 2021 Ani v roce 2021 nebudeme ochuzeni o četné státní svátky v Německu. K naší smůle...

Čtěte dále >

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den

Informace

Bavorsko pouští pendlery přes hranice opět každý den Česká republika zmizela z německého seznamu zemí s vysokým výskytem koronavirových mutací,...

Čtěte dále >

Hora svatého Šebestiána má nové odběrové místo

Informace

U hranic s Německem se otevřelo odběrové místo pro pendlery Primárně pro pendlery a osoby zajišťující tranzit přes Německo je...

Čtěte dále >

Sasko s Bavorskem podávají pomocnou ruku českému pohraničí

Informace

Německo pošle vakcíny a rychlotesty do českých příhraničních oblastí Bavorský předseda vlády Marcus Söder představil ve spolupráci se svým saským...

Čtěte dále >

Práce v Německu: Co nového přinese rok 2021?

Finance, Informace

Práce v Německu přehledně: Rok 2021 přináší zjednodušení zdravotního pojištění, nižší daně a vyšší mzdy Prostřednictvím jednoho z našich starších...

Čtěte dále >

Bavorsko zavádí respirátory v obchodech i testování pendlerů

Informace

Povinné respirátory i testování pendlerů: Bavorsko zpřísňuje protiepidemická opatření Od pondělí 18. ledna platí v Bavorku povinnost nosit respirátory FFP2...

Čtěte dále >

Testování pendlerů bude možné i na pobočkách Starke Jobs

Informace, O Starke Jobs

Testování pendlerů na Covid-19 nově možné i na pobočkách Starke Jobs V pátek 8. ledna jednal ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Čtěte dále >

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup, čelí za to kritice

Informace

Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup na území státu, čelí za to ostré kritice Od 31. prosince mohou lidé z rizikových...

Čtěte dále >

Lockdown v Sasku a kontroly na hranicích, pendleři do práce mohou

Informace

Německo vstupuje do lockdownu, pravidla pro lockdown v Sasku platí do 10. ledna Od pondělí 14. prosince vstoupilo Sasko do...

Čtěte dále >

Testy na Covid-19 absolvujte v Německu

Informace

Náš blog Ostatní uživatelé také hledali:

Čtěte dále >

Příspěvek na dopravu doplňuje nově příspěvek na mobilitu

Finance, Informace

Dojíždějící do Německa mohou uplatnit příspěvek na dopravu, pro lidi s nízkými příjmy zavádí Německo od roku 2021 příspěvek na...

Čtěte dále >

Dodatečný příspěvek na zdravotní pojištění vzroste o 0,2 procenta

Finance

Chcete si text nechat přečíst?                         Průměrný dodatečný příspěvek...

Čtěte dále >

Ostatní uživatelé také hledali:

Zanechat komentář

Please follow & like us :)

Whatsapp

Please follow & like us :)

Whatsapp