Práce v Německu po koroně: 5 profesí, které zažívají boom
Ten příspěvek by mohl zajímat i ostatní. Sdílej ho se svými přáteli!
Publikováno: 28. června 2020 – Koronavirus nepřinesl pouze strach o zdraví nás a našich blízkých. Otřásl také jistotami a stabilitou, kterou populace cítila na trhu práce v době před nástupem epidemie. Školy, školky, obchody a na mnoha místech i celé firmy zavřely. Krizi pocítili zaměstnanci i podnikatelé na příjmech, firmy se ocitly v Kurzarbeitu, neudržitelnost situace ale vedla na mnoha místech k výpovědím. Práce v Německu je však klíčovou oblastí, kterou se německá vláda zaručila udržet.
Zatímco některá odvětví se ještě nevzpamatovala, jiná jsou nyní potřebnější než kdy dříve. Pokud jste i vy v současné době ve fázi hledání práce v Německu, nemusíte si zoufat. Podívejte se nyní na přehled pěti profesí, která jsou v Německu právě v kurzu.
Prodavačka v supermarketu
Nedostatek pokladních běžně pocítí nakupující během stání v nekonečných frontách před vánočními svátky. Zatímco jede šest pokladen, zboží v regálech mizí, protože jej nestíhá nikdo doplňovat. Situace během korony vrhla na celou situaci nové světlo: to, co jsme zažívali jen výjimečně, se najednou stalo takřka pravidlem.
V obavách ze zavedení zákazu vycházení a zavření supermarketů vzali lidé supermarkety útokem. V obchodech utráceli mnohonásobně více peněz za zajištění zásob potravin, které by nakrmily několik velkých rodin po dobu několika let. Některé obchody v Německu dokonce dočasně prodlužovaly otevírací dobu. Není proto divu, že je poptávka po uchazečkách po práci prodavačky v Německu nyní vyšší, než v dobách před koronou.
Ani s rozmachem online nakupování či samoobslužných pokladen neklesá zájem o prodavačky. Jejich náplní práce totiž není jen markování zboží, ale i jeho doplňování v regálech. Útok na obchody během koronaviru ukázal, že stávající počet pokladních není v Německu dostatečný.
Pečovatelka a zdravotní sestra
Žádné jiné povolání není v době epidemie ceněnější, než práce zdravotníků obecně. Situace je o to horší, že ve východních částech Německa bojují nemocnice o každého lékaře. Nedostatek personálu ve zdravotnictvíje ale komplexnější. Nemocnicím chybí zdravotní sestry, ty stávající tak musí věnovat péči více pacientům, než je únosné. Koronavirus přinesl také nová pravidla pro pečovatelky. Ty, které zajišťovaly domácí péči, směly během jednoho dne navštívit méně klientů. Pečovatelky v domovech důchodců pracovaly na turnusy, po dobu jejich trvání se staly jejich domovem právě pečovatelské domy. Stačilo, aby jedna vykazovala známky nákazy, a už na ostatní kolegyně připadlo mnohem více fyzicky i psychicky náročných povinností. Mimochodem, právě zdravotníkům se Německo rozhodlo zvýšit mzdya odměnit se jim tak za jejich nasazení v době epidemie.
Řidiči přepravních společností
Internetové obchody, rozvozy jídel i společnosti zajišťující běžné nákupy do domácností měly po dobu koronaviru žně. Jejich objednávky ale musel někdo přepravit. Jakkoli byli řidiči přepravních společností schopni uspokojit poptávku a nabídku před karanténou, ukazuje se nyní, že ani po návratu života k normálu zájem o online nákupy neklesá. Aby však prodejci mohli garantovat přijatelnou dobu dodání, musejí přepravní společnosti najmout více řidičů. Řidič v Německu je obecně vzácná profese, nyní se ale dá očekávat, že zájem o ně ještě více vzroste.
Služby zákazníkům
Největší propad tržeb zaznamenávají bezesporu cestovní kanceláře. Omezením turistického ruchu ale trpí také další profese, hotely a restaurace zejí prázdnotou. Práce v gastronomii a pohostinství obecně se aktuálně zaměřuje především na turisty z vnitrozemí, stejně tak divadla, kina či muzea a galerie se předhánějí, kdo z nich přiláká nejvíce návštěvníků. K tomu ale potřebují zaměstnance, kteří se postarají o veškerý komfort klientů. A těch bylo i před koronou zoufale málo.
Matky malých dětí mají možnost pracovat podmíněnou možností umístit děti do mateřských škol. Jejich zavření odřízlo matky od možnosti vydělávat, péči o své děti proto často přenechaly chůvám.
Služby pro domácnost
V zájmu ochrany zdraví došlo během epidemie k uzavření škol a školek. To významně zasáhlo do životů rodin s malými dětmi, které ještě nemohou zůstat samy doma, ale jejich rodiče musejí vydělávat peníze. Právě v době korony došlo ke značnému zvýšení zájmu o chůvy nebo paní na hlídání dětí. A není náhodou, že nejvíce zájemců o jejich služby je z řad zdravotníků, policistů, hasičů a ostatních zaměstnanců záchranných složek, kteří si nemohou vzít volno ze dne na den a zajistit péči o děti vlastními silami.
Ani znovuotevření škol a školek ale nepřineslo pokles zájmu o chůvy. Poptávka roste také po hospodyních, které zajišťují péči o domácnost a ušetří tak čas a starosti lidem, kteří kvůli pracovním povinnostem a opatřením proti šíření nákazy zůstávali na pracovištích několik dní v kuse. Využívají je ale také lidé, kteří pracují na homeoffice. Čistá a uklizená domácnost totiž přispívá k jejich schopnosti koncentrace.
Systém německého zdravotního pojištění umožňuje zdarma pojistit celé nukleární rodiny v rámci jednoho pojištění. Toto rodinné pojištění v Německu můžete...
Publikováno: 20. června 2024 - Obecně je výpověď definovaná jako jednostranné právní jednání, kterým může rozvázat pracovní poměr jak zaměstnavatel,...
You are currently viewing a placeholder content from Facebook. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.